субота, 24 березня 2018 р.

CAR T-лімфоцити: чи чекати прориву в лікуванні гліобластоми?

Т-лімфоцити з химерними антигенними рецепторами (CAR T-cells) стали новою гарячою темою в царині досліджень лікування раку. Американське товариство клінічної онкології нещодавно визнало лікування CAR Т-лімфоцитами проривом 2017-го. Два нові препарати такого типу, зареєстровані в США минулого року, показали дуже добрі результати в лікуванні деяких лейкемій та лімфом (раків крові) відповідно, у пацієнтів, які вже вичерпали інші варіанти лікування.
В блозі National Brain Tumor Society, організації зі США, що фінансує дослідження ліків для хворих з пухлинами мозку, нещодавно опублікували статтю, в якій описали новий метод лікування, та дослідили, чого очікувати від минулорічного прориву хворим з мозковими пухлинами. Її резюме:

Як працює лікування CAR T-лімфоцитами?

З крові пацієнта під час процедури з назвою афарез протягом кількох годин забирають Т-лімфоцити. Потім їх відправляють в лабораторію, де генетично змінюють, додаючи химерні антигенні рецептори (chimeric antigen receptors - CAR) – новий білок, що дозволяє Т-лімфоцитам впізнавати ракові клітини. Оскільки для ефективного лікування потрібна велика кількість CAR T-лімфоцитів, на те, щоб створити та виростити їх в остатній кількості, може піти від одного до кількох тижнів, залежно від лабораторії, в якій це робитимуть. Змінені Т-лімфоцити повертають хворому через інфузію (крапельницю).

Що таке химерні антигенні рецептори?

Наша імунна система постійно шукає загрози – клітини, які вона не вважає типовими для організму. Для того, щоб їх виявити, Т-лімфоцити сканують клітини на предмет антигенів (А – з абревіатури CAR) – особливих білків на поверхні нетипових клітин. На поверхні ж Т-лімфоцитів є рецептори (R) – теж білки, що приєднуються до антигенів та викликають реакцію імунної системи на загрозу. Рецептори – не універсальні, до кожного антигену може приєднатися тільки відповідний йому рецептор. Отже, якщо клітини імунної системи не мають правильного рецептора, вони не «помічають» деякі антигени, і не знищують їх.
Для того, щоб допомогти Т-лімфоцитам виявляти рак, в лабораторії до них додають рецептори для антигенів, що мають ракові клітини. Такі модифіковані Т-лімфоцити називаються химерними (chimeric – C в CAR) – мається на увазі, що вони складаються з частин різного походження.

Чи зможуть CAR Т-лімфоцити лікувати пухлини мозку?

Кілька пацієнтів з гліобластомою добре відгукнулися на таке лікування в дослідженнях ранніх стадій, про що я писала тут, однак, панацеєю воно, на жаль, не стало.
Самі дослідники зауважують такі проблеми в лікуванні пухлин мозку CAR Т-лімфоцитами:

  • Пухлини мозку існують в середовищі, ворожому до Т-лімфоцитів, отже, необхідно знайти спосіб доставити їх в пухлину в великих кількостях, та заставити залишитися там достатньо довго для лікувального ефекту.
  • Універсальні антигени гліобластоми виявити складно. Наприклад, EGFRvIII, що найактивніше досліджується для лікування цієї хвороби, спостерігається тільки в близько 30% пацієнтів з гліобластомою.
  • Вчені вважають, що більшість антигенів твердих пухлин (на відміну від раків крові) знаходятся всередині клітин пухлини, поза зоною досяжності T-лімфоцитів, які можуть приєднуватися тільки до антигенів на поверхні клітини.
  • Ракові клітини часто перестають виробляти антиген, на який націлене лікування. Так, третина хворих на рак крові, у яких, внаслідок лікування CAR T-лімфоцитами, хвороба повністю зникла, матимуть рецидив. Більшість подібних рецидивів виникає саме через таку втрату пухлиною антигенів.

Вартість лікування

Лікування, на жаль, є захмарно дорогим. Так ціну Kymriah, першого з зареєстрованих препаратів з CAR T-лімфоцитів встановили на рівні 475 тисяч доларів, другого з зареєстрованих – Yescarta – 373 тисячі доларів.
Від себе додам, що наразі ведуться дослідження неперсоналізованих CAR клітин (зокрема, клітин-кіллерів, про які я писала тут), виробництво яких обіцяє бути набагато дешевшим.

Що далі?

Тішить те, що дослідження CAR T-лімфоцитів просуваються досить швидко і з непоганими результатами. Так, порівняно з ранніми дослідженнями, вчені навчилися робити клітини, що швидше множаться після введення в організм хворого, та перебувають там довше. Скоротився також час, необхідний для виготовлення CAR T-лімфоцитів в лабораторії. Науковці сформулювали гіпотези щодо того, які комбінації препаратів потрібно використовувати, щоб отримати триваліші відгуки на лікування, та тепер можуть краще справлятися з побічними ефектами.
На кінець березня 2018-го я знайшла 8 клінічних досліджень CAR Т-лімфоцитів для лікування гліобластоми, що залучають пацієнтів зараз, чи планують почати в найближчому майбутньому. Дослідження проходять в лікарнях США та Китаю. Сім – першої фази, одне – фази 1/2. Вивчають лікування як вперше виявленої гліобластоми, так і її рецидивів. Подивитися їх перелік та знайти контакти організаторів можна на сайті www.clinicaltrials.org, ввівши glioblastoma в полі пошуку Condition or disease та CAR T-cells в полі Other terms. Ще кілька досліджень ранніх стадій в тому ж Китаї та США залучають хворих з твердими пухлинами (тобто, всі, крім раків крові, за умови, що хворий відповідає критеріям включення в дослідження). Знайти їх можна, ввівши solid tumor в полі Condition or disease та CAR T-cells в полі Other terms.
Читайте також:
Експериментальні методи лікування гліобластоми >>>>

Немає коментарів:

Дописати коментар

Яндекс.Метрика