неділя, 29 травня 2016 р.

Як зберегти здоровий глузд, піклуючись про хворого на пухлину мозку — вебінар Американської асоціації мозкових пухлин

Людям, які піклуються про хворого на пухлину мозку часто доводиться стикатися з раптовими змінами в фізичних можливостях хворого та його особистості. Крім того, вони змушені справлятися з власною втомою, горюванням та серйозною зміною ролей в родині.
Вікі Лефф (Vickie Leff), ліцензований клінічний соціальний працівник з університетської лікарні Duke (Duke University Hospital), запропонувала кілька стратегій, що повинні допомогти рідним хворого на пухлину мозку. Вебінар організувала Американська асоціація мозкових пухлин (ABTA).
Рак мозку відрізняється від інших пухлин, і тому люди, які піклуються про хворого на пухлину мозку стикаються з особливими проблемами. Зокрема, крім погіршення фізичного стану, пацієнти можуть змінюватися в когнітивному плані — погіршується увага, пам'ять, мислення, здатність приймати рішення; іншим також може стати поведінка хворого та його психологічний стан. Все це погіршує якість життя хворого та змушує його більше покладатися на допомогу рідних.
Реалії життя людини, яка доглядає пацієнта з пухлиною мозку, можуть бути такими ж важкими, як і у власне хворого. Учасники одного з опитувань в США (1), в більшості випадків, описували свою роль як ментально і фізично виснажливу, зауважуючи, що відчували гнів, розчарування та вину за те, що втрачали терпіння, доглядаючи за хворим. За словами пані Лефф, рідним хворого важливо усвідомлювати, що такі почуття — це нормально, і будь-яка інша людина на їх місці могла б відчувати те саме.
Людям, які піклуються про хворого на пухлину мозку потрібно звертати увагу на такі симптоми:
 • Відчуття втоми і виснаження;
 • Проблеми з концентрацією;
 • Частіше, ніж звичайно відчуття злості;
 • Проблеми зі сном;
 • Надмірна реакція на незначні події;
 • Проблеми зі здоров'ям;
 • Відчуття тривоги і суму;
 • Бажання, щоб все це швидше закінчилося.
Це — дуже часті ознаки стресу, з якими часто стикаються люди, які доглядають за важкохвороми. Наявність стресу важливо усвідомлювати, щоб він не перетворився в серйознішу проблему: вигорання чи депресію.
Вигорання характеризується наступними симптомами:
 • Постійне виснаження;
 • Нехтування власними потребами та концентрація життя виключно на допомозі хворому;
 • Нездатність розслабитися навіть коли хтось погоджується допомогти в догляді за хворим;
 • Постійне роздратування;
 • Відчуття безпомічності та безнадії.
Симптоми депресії:
 • Порушення сну чи апетиту, що тривають більше двох тижнів;
 • Непереборне відчуття суму, що не минає, та відсутність задоволення від будь-якої діяльності;
 • Суспільна ізоляція, віддалення від друзів.
Важливо помітити, коли симптоми вигорання чи депресії починають заважати життю, і звернутися по допомогу. Наприклад, лікар може порадити препарати від депресії чи тривоги. Допомогти може також психотерапія. За словами пані Лефф, трохи часу на розмови з чужою людиною, яка, до того ж, не буде Вас засуджувати, допоможе розвантажити психіку, обдумати та проаналізувати все, що з Вами відбувається. Вона, однак, визнає, що хоча походи до психотерапевта можуть дуже допомогти, часто в рідних хворого просто немає на них часу. Групи підтримки — реальні зустрічі чи (задля економії часу) — форуми в інтернеті - допоможуть відчути себе не настільки ізольованим від світу.
Єдиної магічної пігулки для боротьби з симптомами депресії та вигорання не існує, тому пані Лефф пропонує пробувати різні варіанти, щоб визначитися, що допоможе саме Вам.
Важливо розрізняти депресію, що є проблемою, і нормальний стан горювання про очікування втрати дорогої Вам людини. Горювання приходить хвилями, як відчуття суму від того, що Ваш хворий може померти, і може проявлятися навіть в моменти, коли для цього немає підстав.
Депресія супроводжується постійним відчуттям суму, пов'язаного зі всіми сферами Вашого життя.
Чого не треба робити?
 • Ігнорувати проблеми. Така стратегія, ймовірно, допоможе Вам пережити день, однак, в довгостроковій перспективі вона не працює.
 • Думати про себе негативно, наприклад, про те, що Ви погано справляєтеся зі своїми обов'язками. Очевидно, це тому, що Ви виснажені.
 • Ізолюватися від світу. У Вас може скластися враження, ніби Ви — єдина людина, яка зіткнулася з такою проблемою. Ваш випадок, безперечно, унікальний, однак, в світі є люди готові вислухати та допомогти.
 • Відмовлятися розбиратися зі своїми емоціями чи просити про допомогу.
Так само, як при надзвичайній ситуації в літаку пасажирів просять спочатку надягнути кисневу маску собі, а потім – людині поряд, для того щоб допомогти хворому, Ви повинні, в першу чергу, потурбуватися про себе.
Як допомогти собі справитися?
 • Визнайте свої почуття та страшні думки. Це допоможе зрозуміти, що потрібно Вам, і розробити план допомоги самому собі. Визнайте, що Ваша роль змінилася, і Ви зможете обдумати також, як справитися з новими обов'язками. Пишіть: виділивши кілька хвилин для того, щоб записати в щоденник свої емоції та почуття Ви зможете краще їх усвідомити.
 • Визначайте пріоритети. Таким чином, Ви зрозумієте, що важливо для Вас в даний момент, та де закінчуються Ваші можливості. Пані Лефф пропонує умовно розміщувати всі справи, що потребують Вашої уваги в системі координат, де одна вісь позначає ступінь важливості, а інша — терміновість справи. Так, наприклад, прибирання в квартирі є менш важливим і терміновим, ніж запис на прийом до лікаря, а той, в свою чергу — ніж судомний приступ у хворого. Тому, подумайте і запишіть, що Вам критично необхідно зробити саме зараз, а які справи можна відкласти, і періодично переглядайте це список, тому що ситуація може змінитися, а Ваші пріоритети — разом з нею.
 • Ставте невеличкі цілі . Навіть такі, здавалося б, незначні досягнення, як запланована і здійснена п'ятихвилинна прогулянка з собакою дадуть відчуття досягнення мети.
 • Просіть про допомогу та приймайте її. Це допоможе позбутися відчуття ізоляції. Дуже часто люди готові допомогти Вам, однак не знають як. Тому у відповідь на пропозицію допомоги, доручіть їм конкретну справу, наприклад, забрати речі з хімчистки. Подумайте і запишіть, які справи Ви можете делегувати. Пам'ятайте: прохання про допомогу не означає, що Ви безпомічні чи здаєтеся.
 • Переоцінюйте ситуацію. Те, що допомагало Вам справлятися місяць тому, може не працювати зараз, тому що ситуація змінилася.
 • Виділіть хоча б 15 хвилин особистого часу щодня. Вирішуйте кросворди, гуляйте, говоріть з собакою чи котом, читайте, слухайте музику. Це не змінить реальність, з якою Вам доводиться стикатися, однак дасть сили сконцентруватися і після відпочинку зробити те, що Ви запланували.
 • Перед тим як лягати спати, запишіть три події, які Вас порадували за день, що минув. Це не обов'язково має бути щось надважливе: можливо, обід був смачним, Ви добре поговорили з дитиною, чи купили гарні туфлі. Ідея в тому, щоб навчитися вирізняти позитивні моменти і тішитися їм.
 • Висипайтеся. Нестача сну приводить до роздратування і аж ніяк не допомагає Вам піклуватися про хворого так, як Вам того хотілося б. Тому, незважаючи на велику кількість справ, як Вам доводиться робити, час на нормальний сон є критично необхідним. Тривога за хворого, стрес та неспокій пов'язані з доглядом за рідною Вам людиною часто спричиняють безсоння. Побороти стрес, а разом з ним - безсоння допомагають будь-які фізичні вправи — від аеробіки до йоги. За рекомендацією Вашого лікаря, можна приймати снодійне.
 • Будьте добрими до себе. Ви переживаєте непрості часи і цього потребуєте.
Англомовні інтернет- ресурси для людей, які піклуються про хворих на пухлину мозку
 • ABTACommYOUnity Connect – проект Американської асоціації мозкових пухлин, що поєднує хворих на пухлину мозку чи людей, які про них піклуються в США та за їх межами, з так званими менторами, які пройшли через схожу ситуацію. Зареєструвати свою потребу в менторі можна тут >>>>
 • Інформаційний центр для людей, які доглядають за хворими на пухлину мозку також міститься на сайті Американської асоціації мозкових пухлин. Там є інформація про те, як рідним хворого справлятися з його фізичними та когнітивними симптомами, як справитися з власним стресом, як зробити квартиру безпечною для хворого, як спілкуватися з родичами та організовувати допомогу, та інші. Пам'ятку для людей, які піклуються про хворого на пухлину мозку можна завантажити тут >>>>
 • Група підтримки онлайн на сайті ABTA >>>> 
 • Сайт Національного товариства мозкових пухлин (США) >>>>
 • Сайт Союзу сімей, які піклуються про важкохворих >>>>
 • Сайт "Кафе для людей, які піклуюься про важкохворих" >>>>
____________
Запис вебінару >>>> 
Читайте також:
Симптоми мозкових пухлин та побічні ефекти їх лікування >>>>
Як підтримати хворого на рак >>>>

Немає коментарів:

Дописати коментар

Яндекс.Метрика