субота, 26 березня 2016 р.

Доцент з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі про те, як справитися з симптомами пухлин головного мозку – частина друга виступу

Фіоан Леї Нгіємфу, доцент клінічної неврології в Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі (UCLA) розказала про симптоми пухлин головного мозку, та як хворим в її лікарні допомагають покращити якість життя. 
Судоми є більш типовими для мозкових пухлин низьких стадій. Так, хворі на гліобластому страждають на судоми в 29-49% випадків, в той час як цей симптом проявляється у 70% пацієнтів з пухлинами мозку низьких стадій.
Ймовірність прояву судом збільшується, якщо пухлина дуже велика, чи розташована в скроневій чи центральній долях головного мозку.
Судоми можуть значно вплинути на якість життя пацієнта, тому лікарі намагаються якомога активніше їх контролювати. Кількість судомних нападів знижують за допомогою медикаментів. Допомагають в цьому також операція з видаленя пухлини, радіо- та хіміотерапія.
З профілактичною метою анти-судомні препарати хворим на гліобластому не прописують. Однак, якщо судоми проявилися, хворому рекоменують протисудомні ліки, намагаючись уникати препаратів, що впливають на ферменти (enzyme-inducing AEDs, наприклад, карбамазепін, окскарбазепін, фенітоїн, фосфенітоїн, фенобарбатал чи примідон), через які пацієнта можуть не прийняти в деякі клінічні дослідження. Також вони можуть впливати на дію дексаметазону — стероїду, який часто приймають хворі, щоб зменшити набряк мозку.
Оскільки прояви судом досить легко розпізнаються, електроенцефалограму таким пацієнтам роблять досить рідко.
Вибираючи, які протисудомні препарати прописати хворому, лікарі намагаються вибрати ті, що мають мінімальний негативний вплив на когнітивні здібності пацієнта (увагу, пам'ять, здатність навчатися, і т.д.), а також, при можливості — ті, що мають кілька функцій. Так, деякі простисудомні ліки можуть покращувати настрій чи зменшувати біль.
Проти набряку мозку, що часто супроводжує пухлину мозку, найчастіше призначають кортикостероїд дексаметазон. Лікарі намагаються досягти ефекту якомога швидше, тому часто призначають високу дозу дексаметазону і поступово її знижують. Дія цього препарату досить тривала, тому достатньо приймати його не частіше, ніж раз чи двічі на день. Краще не приймати цей препарат пізно ввечері (пані Нгіемфу рекомендує останню дозу вводити не пізніше 4-5-ї години вечора), тому що він може спричинити безсоння. Пацієнтам, яким рекомендовані високі дози дексаметазону, часто призначають снодійне.
Певного стандартного дозування дексаметазону не існує. Лікар призначає препарат, залежно від того, наскільки великий набряк, де знаходиться пухлина, наскільки вона велика, наскільки важкі прояви симптомів. Часом лікар починає з певної дози і спостерігає, чи допомагає вона пацієнту. Для хворих, які раніше вже приймали цей препарат, часто призначають більші дози, ніж для інших.
Використання кортикостероїдів часто супроводжується побічними ефектами. Найчастіше спостерігаються:
 • міопатія (хвороба, що вражає м'язи),
 • зміни в поведінці хворого,
 • затуманений зір,
 • тремтіння кінцівок,
 • безсоння,
 • ослаблення нюху та відчуття смаку,
 • атрофія (поступове відмирання клітин) головного мозку,
 • ослаблення імунної системи,
 • збільшення рівня цукру в крові,
 • недостатність надниркових залоз.
Зняти набряк мозку можна також зняти препаратом бевацізумаб (маркетингова назва Авастин), що затверджений в США для лікування рецидивів гліобластоми.
Препаратів проти втоми, що часто супроводжує пацієнтів з пухлинами мозку, поки не винайшли, однак існують ліки, що борються з деякими її проявами. Наприклад, дослідження показали, що препарат метилфенідат (methylphenidate) допомагає побороти неуважність та абулію (відсутність волі). Препарати модафініл (modafinil), армодафініл (rmodfinil) та той же метилфенідат допомагають при когнітивній втомі — коли хворому важко концентруватися і думати. Однак, препарати не показали здатності боротися з втомою пацієнта після радіотерапії. Пані Нгіємфу зауважує, що оскільки ці ліки не мають значних побічних ефектів, то варто перевірити, чи можуть вони покращити стан хворого. Метилфенідат нечасто, але може викликати психоз, тому його використовують, починаючи з малих доз.
Пані Нгіємфу каже, що всіх пацієнтів з пухлинами мозку в її клініці опитують на предмет визначення депресії, і у 50% хворих знаходять її прояви.
Когнітивні проблеми, такі як проблеми з пам'яттю чи мисленням, визначають за допомогою нейропсихологічних тестів. Лікарі діагностують, чим вони спричиняються: депресією, втомою, чи власне пухлиною, після чого рекомендують реабілітаційні заходи.
Декілька клінічних досліджень перевіряли, чи можуть препарати, що використовуються при хворобі Альцгеймера, допомогти побороти когнітивні проблеми хворим з пухлинами мозку:
 • Допенезіл (dopenezil) приймали пацієнти через 6 місяців після радіотерапії. Загалом, препарат не покращив когнітивні здібності у всієї групи, однак був корисним для хворих, які ще до радіотерапії мали когнітивні проблеми.
 • Мемантин (memantine), який давали хворим з метастазами в мозку під час радіотерапії, також не зміг вирішити когнітивні проблеми групи, однак показав здатність сповільнювати процес погіршення пам'яті та критичного мислення.
Пані Нгіємфу знову підсумовує, що хоча важко наперед сказати, кому з хворих допоможуть ці препарати, оскільки побічні ефекти малі, є сенс спробувати такі ліки.
Головний біль часто дошкуляє хворим з пухлинами мозку. В більшості випадків головний біль не має характеристик, які вважаються класичними для людей з пухлинами мозку — сильний головний біль вранці, що супроводжується блювотою. Такі хворі часто мають головний біль напруги, мігрень чи інші види головного болю.
Лікування головного болю залежить від його причини. Якщо біль виникає через набряк мозку, хворому призначають кортикостероїди, наприклад, дексаметазон. Болі мігренного характеру лікуються преператами проти мігрені, незважаючи на те, що їх причиною є пухлина. Опіати, в більшості випадків, не використовують, за винятком дуже сильних головних болей.

Перша частина розповіді пані Нгіємфу про методи лікування гліобластоми >>>>
Запис виступу >>>>
Читайте також:
Симптоми пухлин головного мозку >>>>
Побічні ефекти лікування мозкових пухлин >>>> 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Яндекс.Метрика