середа, 19 серпня 2015 р.

Клінічні дослідження в Європі, які залучають хворих на гліобластому

До того як новий препарат для лікування будь-якої хвороби офіційно зареєструють, він повинен пройти клінічні дослідження (препарат дають людям з метою визначити його оптимальну дозу та перевірити ефективність і безпечність). Хворі, які наважилися на участь в такому дослідженні, в більшості випадків, отримують препарат безкоштовно, однак, разом з тим, вони ризикують, що в результаті прийому неперевірених ліків, їх стан здоров'я погіршиться. Більше про клінічні дослідження я писала тут >>>>
Нижче — список клінічних досліджень нових методів лікування гліобластоми, що наразі набирають пацієнтів в країнах Європи (більшість з них проводяться також в інших країнах, тому звіряйтеся з посиланнями наприкінці кожного опису). Інформація - з сайту ClinicalTrials.org. Обов`язково перевіряйте її актуальність, зв`язавшись з організаторами.
Перелік нижче включає тільки препарати, які можна отримати виключно в рамках клінічного дослідження чи для лікування у зв'язку з виключними обставинами. Я також включила до переліку дослідження нещодавно зареєстрованих протиракових ліків, що тестуються для лікування гліобластоми. Про дослідження препаратів, що вже давно  використовуються для лікування інших хвороб і наразі досліджуються для гліобластоми, читайте в розділі Перепрофільовані препарати.
Останнє оновлення 24 січня 2018 року

Ніволумаб з радіотерапією для вперше діагностованих пацієнтів з гліобластомою та активним MGMT (назва дослідження CheckMate 498)


Країна / Місто:
Австрія (Лінц, Відень); Німеччина (Бонн, Ерланген, Франкфурт на Майні, Фрейбург, Гамбург, Гейдельберг, Кельн, Мюнстер, Мюнхен, Регенсбург, Тюбінген); Ізраїль (Тель-Авів, Петах-Тіква); Італія (Болонья, Мілан, Падуя, Роццано, Сьєна, Турин); Нідерланди (Амстердам); Іспанія (Бадалона, Барселона, Мадрид, Сантьяго де Компостела, Валенсія); Швеція (Лунд); Швейцарія (Женева, Лозанна, Цюріх). 
Фаза дослідження: 3
Кого запрошують:
Пацієнтів з вперше виявленою гліобластомою та неметильованим геном MGMT (визначається лабораторією дослідження), які ще не отримували ніякого лікування, за винятком операції.
Опис дослідження:
Дослідження має на меті порівняти тривалість життя хворих на гліобластому, які отримуватимуть препарат ніволумаб (nivolumab, маркетингова назва Опдіво) паралельно з курсом радіотерапії, та тих, кого лікуватимуть за стандартним протоколом (темозоломід плюс радіотерапія).
Це дослідження є відкритим, тобто хворий знатиме, в яку саме групу його розподілили.
Ніволумаб є блокатором білків контрольних точок. Він приєднується до рецептора програмованої гибелі клітин (PD-1) на поверхні Т-лімфоцитів в крові людини, не даючи пухлині загальмувати реакцію імунної системи.
За результатами клінічного дослідження третьої фази з назвою CheckMate-143, ніволумаб не зміг продовжити життя хворим з першим рецидивом гліобластоми, порівняно з Авастином (бевацізумаб), що дозволений в США для лікування таких пацієнтів.
Більше про ніволумаб я писала тут >>>>
Сторінка дослідження на ClinicalTrials.gov >>>>
Клінічні дослідження на сайті Bristol-Myers Squibb, виробника ніволумабу >>>>

Ніволумаб з радіотерапією та темозоломідом для пацієнтів з вперше діагностованою гліобластомою та неактивним MGMT (назва дослідження CheckMate 548)

Країна / Місто:
Австрія (Лінц, Відень); Бельгія (Брюссель, Лувен); Данія (Копенгаген, Оденс); Франція (Лілль, Ліон, Марсель, Нансі, Париж, Ренн, Тулуза); Німеччина (Бонн, Ерланген, Франкфурт на Майні, Фрейбург, Гамбург, Гейдельберг, Кельн, Мюнстер, Мюнхен, Регенсбург, Тюбінген); Ізраїль (Петах-Тіква, Тель-Авів); Італія (Болонья, Мілан, Падуя, Роццано, Сьєна, Турин); Нідерланди (Амстердам, Гронінген, Роттердам, Утрехт); Норвегія (Осло); Польща (Гданськ); Росія (Москва); Іспанія (Бадалона, Барселона, Мадрид, Сантьяго де Компостела, Валенсія); Швеція (Лунд, Стокгольм);  Швейцарія (Женева, Лозанна, Цюріх); Великобританія (Лондон, Манчестер, Саттон, Глазго).
Фаза дослідження: 3
Кого запрошують:
Пацієнтів з вперше виявленою гліобластомою та метильованим або частково метильованим геном MGMT (визначається лабораторією дослідження). Допускаються також хворі, результати аналізу на метильованість MGMT яких невизначені. Хворі не повинні були отримували ніякого лікування гліобластоми, за винятком операції. Під час операції має бути видалено не менше 20% пухлини. Не приймають хворих, яких не оперували, а робили тільки біопсію.
Опис дослідження:
Дослідження має на меті порівняти тривалість життя хворих на гліобластому, які отримуватимуть препарат ніволумаб (nivolumab, маркетингова назва Opdivo) паралельно з курсом радіотерапії та темозоломіду (Темодал), та тих, кого лікуватимуть за стандартним протоколом (темозоломід плюс радіотерапія).
Хворий не знатиме, в яку саме групу його розподілили - тобто, отримує він ніволумаб чи плацебо.
Ніволумаб є препаратом - блокатором білків контрольних точокВін приєднується до рецептора програмованої гибелі клітин (PD-1) на поверхні Т-лімфоцитів в крові людини, не даючи пухлині загальмувати реакцію імунної системи. 
Сторінка дослідження на ClinicalTrials.gov >>>>
Клінічні дослідження на сайті Bristol-Myers Squibb, виробника ніволумабу >>>>

ABT-414 (Depatux-m) для хворих з вперше діагностованою гліобластомою з ампліфікацією гену EGFR (назва дослідження Intellance 1)

Країна / Місто:
Австрія (Грац, Іннсбрук, Лінц, Санкт Пельтен, Відень); Бельгія (Брюссель, Шарлеруа, Гент, Ен Сен Поль, Івуар, Лувен, Ліж); Чехія (Брно, Ліберець); Франція (Анже, Бобіньї,  Брон, Лілль, Марсель, Ніцца, Париж, Сен-Хебле, Вільжюїф); Німеччина (Бохум, Гейдельберг, Лейпціг, Тюбінген); Ірландія (Дублін); Ізраїль (Єрусалим, Хайфа, Петах Тіква, Рамат-Ган, Тель-Авів); Італія (Мілан, Падуя, Рим, Турин); Нідерланди (Амстердам, Гронінген, Маастрихт, Утрехт, Лейдсендам); Португалія (Брага, Фаро, Ліссабон, Порто); Росія (Москва, Уфа, Єкатеринбург); Іспанія (Барселона, Мадрид, Малага, Валенсія); Швейцарія (Аарау, Берн, Беллінцона, Цюріх); Великобританія (Бірмінгем, Кардіф, Кліфтонвілль, Данді, Едінбург, Лідз, Лондон, Саттон, Ньюкасл); 
Фаза дослідження: 2
Кого запрошують:
Пацієнтів з вперше підтвердженим діагнозом гліобластома та ампліфікацією (зайвими копіями) рецептора епідермального росту (EGFR). Не приймають хворих, які проходили лікування апаратом Optune (Novo TTF), бевацізумабом (Авастин) чи капсулами Gliadel.
Опис дослідження:
Дослідження має на меті вивчити, чи продовжиться тривалість життя та час до рецидиву у хворих на гліобластому, які разом зі стандартним курсом радіо- та хіміотерапії прийматимуть препарат ABT-414 (маркетингова назва Depatux-m, виробник AbbVie, США).
Дослідження передбачає наявність контрольної групи: тобто, деякі, обрані випадковим чином пацієнти отримуватимуть стандартне лікування і плацебо. Пацієнти не знатимуть, в яку саме групу їх розподілили.
ABT-414 впливає на клітини раку, поєднуючи в собі хіміотерапевтичний препарат MMF (монометилаурістатін F) з антитілами націленими на рецептор епідермального росту (EGFR). Таким чином, очікується, що хіміопрепарат буде діяти тільки в клітинах, що мають надмірну кількість білка EGFR, тобто, в ракових клітинах. 
Зайві копії гену, що виробляє EGFR, виявили в близько 50% випадків гліобластоми. Вони сприяють пришвидшеному поділу клітин, і роблять пухлину агресивнішою (1).
В першій фазі цього дослідження медіана часу до рецидиву у групи з 45-ти хворих склала 6,1 місяці, у підгрупи з зайвими копіями EGFR – 5,9 місяців (наявність зайвих копій EGFR не була обов'язковою для залучення). Цей показник є майже таким самим як у хворих, які отримують стандартне лікування. Медіана тривалості життя на момент збору даних ще не була досягнута (2).
Сторінка дослідження на ClinicalTrials.gov >>>>

Крізотініб для пацієнтів зі змінами в генах ALK, MET чи ROS1

Країна / Місто:
Франція (Вільжюїф).
Фаза дослідження: 2
Кого запрошують:
В одну з підгруп залучають хворих на гліобластому з ампліфікацією (зайвими копіями) гену MET. В описі не сказано, повинна це бути вперше виявлена пухлина чи її рецидив.
Опис дослідження:
Хворі прийматимуть крізотініб (crizotinib, маркетингова назва Xalkori) орально щоденно, аж доки хвороба не почне прогресувати або прояви токсичності не стануть загрозливими для життя пацієнта.
Крізотініб затверджений в ЄС та США для лікування недрібноклитинного раку легенів пізніх стадій з аномаліями в гені кінази анапластичної лімфоми (ALK) чи ROS1. Мутації в цих генах можуть привести до швидшого росту ракових пухлин (3, 4). Вчені виявили також здатність крізотінібу знижувати активність гену MET. Активність цього гену пов'язана з гіршим прогнозом перебігу хвороби (5).
Сторінка дослідження на ClinicalTrials.gov >>>>

Аутологічні лімфоїдні еффекторні клітини направлені проти пухлини (препарат ALECSAT) на додачу до стандартного лікування хворих з вперше виявленою гліобластомою

Країна / Місто:
Швеція (Гетеборг, Йонкопінг, Лунд, Стокгольм).
Фаза дослідження: 2
Кого запрошують:
Хворих з вперше діагностованою гліобластомою віком, які не проходили ніякого лікування цієї хвороби, крім операції. Приймають хворих, яким видалили пухлину повністю чи частково; у випадку, якщо пухлина невелика, допускаються хворі, яким робили тільки біопсію.
Опис дослідження:
Учасників дослідження поділять на дві групи у співвідношенні 1 (контрольна група) до 2 (експериментальна). Дослідження відкрите, отже, учасники знатимуть, в яку групу вони потрапили. Всіх пацієнтів лікуватимуть за стандартним протоколом, що включає радіотерапію разом з препаратом темозоломід та потім — підтримуючий курс темозоломіду. Експериментальна група отримуватиме також препарат ALECSAT.
ALECSAT — це препарат адоптивної терапії, що виготовляється з крові хворого. На виділені з крові пацієнта лімфоцити впливають хімічною речовиною, активуючи раково-тестикулярний антиген (cancer/testis antigen) — білок, що за нормальних умов виробляється тільки сперматозоїдами, однак, в багатьох випадках починає вироблятися раковими клітинами. Далі, такі змінені лімфоцити культивуються зі звичайними лімфоцитами та дендритними клітинами з крові пацієнта, які “вчаться” розпізнавати раково-тестикулярний антиген та знищувати ракові клітини (6).
В 2015-му компанія CytoVac з Данії достроково припинила дослідження другої фази ALECSAT для пацієнтів з рецидивом гліобластоми, оскільки зрозуміла, що ефективність препарату для таких хворих не буде доведена. Хворі з експериментальної групи приймали тільки ALECSAT, пацієнти з контрольної групи - бевацізумаб (маркетингова назва Авастин) та іринотекан (7, дослідження CV005). 
Сторінка дослідження на ClinicalTrials.gov >>>>

Препарат LOXO-101 (larotrectinib) для пацієнтів з твердими пухлинами, в яких виявлено злиття гену NTRK (назва дослідження NAVIGATE)

Країна / Місто:
Данія (Копенгаген); Франція (Бордо); Ірландія (Дублін); Іспанія (Барселона, Мадрид); Португалія (Порто); Великобританія (Лондон, Саутгемптон).
Фаза дослідження: 2
Кого запрошують:
Пацієнтів, в яких виявлені пухлини зі злиттям генів NTRK1, NTRK2 чи NTRK3. Учасники підгрупи з пухлинами центральної нервової системи також повинні до участі в дослідженні пройти курс радіо та/ чи хіміотерапії. Радіотерапія повинна закінчитися принаймні за 12 тижнів до участі хворого в дослідженні. В хворого має візуалізуватися на МРТ пухлина розміром принаймні 1 см в кожній з трьох площин.
Опис дослідження:
Дослідники планують виявити, скільки людей відгукнеться на лікування, а також — порівняти час до рецидиву та тривалість життя хворих, що отримуватимуть препарат LOXO-101.
Ці ліки мають на меті заблокувати дію генів NTRK1, NTRK2 чи NTRK3, що відіграють важливу роль в формуванні нервової системи ембріона, а після народження дитини припиняють свою дію. Однак, в деяких випадках ці гени зливаються з сусідніми і відновлюють здатність стимулювати надмірний ріст клітин, викликаючи рак (8).
Злиття гену NTRK1 спостерігається в 1,1-2,5% гліобластом (я не знайшла інформації про NTRK2 і 3). Злиття будь-якого з трьох генів виявили в 7% дитячих гліом (9).

Як показали попередні результати трьох досліджень LOXO-101 (у яких взяли участь хворі на рак віком більше 12-ти років, як у цьому дослідженні; більше 18-ти; і менше 21-го року), 38 з 50-ти пацієнтів з різними видами раків, які отримували цей експериментальний препарат, відгукнулися на лікування. З них, у шести пухлина зникла повністю, у 32-х - значно зменшилася. Однак, пацієнтів з гліомами серед них не було.
Сторінка дослідження на ClinicalTrials.gov >>>>
Пацієнтам з пухлинами зі злиттям генів NTRK, які з різних причин не можуть взяти участь в описаному вище клінічному дослудженні, пропонують отримати larotrectinib за програмою доступу у зв'язку з виключними обставинами. Більше інформації та контакти тут >>>>

Комбінована терапія препаратами дабрафеніб та траметініб для пацієнтів з рідкісними раками з мутаціями BRAF V600E

Країна / Місто:
Австрія (Іннсбург, Лінц, Зальцбург, Відень); Бельгія (Йєтте); Данія (Копенгаген); Франція (Бордо, Кан, Діжон, Лілль, Ліон, Нант, Сен-Хебле, Стразбург, Тулуза, Вільжюїф); Німеччина (Фрейбург, Хейдельберг, Мангейм, Тюбінген, Берлін, Гамбург); Італія (Рим, Мілан); Нідерланди (Амстердам, Ротердам, Утрехт); Норвегія (Осло); Іспанія (Барселона, Мадрид); Швеція (Стокгольм)
Фаза дослідження: 2
Кого запрошують:
Пацієнтів віком від 18-ти років з різними видами раку, включаючи гліоми 1-4 стадій, з мутаціями гену BRAF V600E. Хворі повинні мати свіжі чи заморожені зразки пухлини, щоб підтвердити мутацію. Приймають тільки хворих, для яких немає стандартного методу лікування.
Опис дослідження:
Вчені планують визначити, який відсоток хворих на рідкісні раки з мутаціями гену BRAF V600E відгукнеться на лікування препаратами дабрафеніб (dabrafenib, маркетингова назва Tafinlar) та траметініб (trametinib, Mekinist). Відгук зараховується, якщо пухлина на деякий час зникне чи зменшиться.
Мутація гену BRAF V600E зустрічається в 10-15% гліом 2-4 стадій в дітей, і в менше, ніж 2% таких же гліом в дорослих (10).
В 2014 році комбінація препаратів дабрафеніб та траметініб була затверджена за пришвидшеною процедурою в США для лікування деяких видів меланоми з мутаціями BRAF V600E чи V600K (11).
Дабрафеніб та траметініб на різних етапах впливають на сигнальний шлях MAPK/ERK — низку білків в клітині, що передають сигнал від рецептора на поверхні клітини до ДНК в її ядрі. Дефекти в сигнальному шляху MAPK/ERK, як вважають вчені, можуть викликати неконтрольований ріст клітин, і зустрічаються в деяких видах раку, зокрема, найчастіше - в клітинах меланоми.
Сторінка дослідження на ClinicalTrials.gov >>>>

Комбінація препаратів авелумаб та аксітініб для рецидивів гліобластоми (назва дослідження GliAvAx)

Країна / Місто:
Бельгія (Брюссель).
Фаза дослідження: 2
Кого запрошують:
Хворих на гліобластому чи гліосаркому з рецидивом, що стався після видалення пухлини чи її біопсії, радіотерапії та курсу темозоломіду.  Перед залученням в дослідження має минути як мінімум 12 тижнів з часу закінчення радіотерапії, за винятком випадків, коли рецидив підтвердили під час операції чи біопсії, або на МРТ рецидив візуалізується не в місці, яке опромінювали. З часу операції має минути не менше 28-ми днів, з часу будь-якого лікування гліобластоми - не менше 4-ох тижнів.
Не допускаються хворі, які проходили імунотерапію препаратами, націленими на зменшення активності білків PD-1, PD-L1, PD-L2, CD137 чи CTLA-4 (включаючи іпілімумаб/ Yervoy) чи будь-яким іншим препаратом, що додатково стимулює Т-лімфоцити чи впливає на контрольні точки імунного відгуку.
Не допускаються пацієнти, які раніше отримували аксітініб чи інші блокатори білка фактору росту ендотелію судин (VEGF), включаючи бевацізумаб (Авастин).
Опис дослідження:
Авелумаб (avelumab, маркетингова назва Bavencio) - це блокатор ліганду 1 програмованої гибелі (PD-L1). В США препарат за прискореною процедурою попередньо затвердили для лікування метастатичної карциноми Меркеля (один з видів раку шкіри) (12). PD-L1 приєднується до рецептора програмованої гибелі клітин (PD-1) на поверхні Т-лімфоцитів і гальмує відгук імунної системи людини на загрозу. Ракові пухлини, в багатьох випадках, містять велику кількість PD-L1, що дозволяє їм уникати атаки Т-лімфоцитів.
Аксітініб (axitinib, Inlyta) блокує кілька білків - тирозинкіназ, зокрема, рецептори фактору росту ендотелію судин (VEGFR 1-3), що сприяють росту кровоносних судин в пухлині, і її живленню. В США аксітініб дозволений для лікування нирково-клітинної карциноми пізніх стадій (13).
Підгрупа з учасників дослідження, які не потребують стероїдів, одразу щоденно отримуватиме два препарати одночасно. Пацієнти, яким потрібні стероїди, спочатку отримуватимуть аксітініб. Ті, хто добре перенесе лікування цим препаратом та зможе знизити дозу стероїдів до 8 мг метилпреднізолону (чи еквівалентної дози іншого препарату), з 43-го дня лікування також почне отримувати авелумаб.
Сторінка дослідження на ClinicalTrials.gov >>>>

Доксорубіцин для хворих з вперше виявленою гліобластомою чи дифузною гліомою мосту мозку

Країна / Місто:
Італія (Флоренція).
Фаза дослідження: 2
Кого запрошують:
Хворих віком більше трьох та менше 30-ти років з гліобластомою (має бути підтверджена гістологічно - аналізом тканини пухлини, видаленої під час операції чи біопсії) чи дифузною внутрішньою гліомою мозку, які не проходили хіміо- чи радіотерапії.
Опис дослідження:
Доксорубіцин (doxorubicin, маркетингова назва Адріаміцин) – антрацикліновий антибіотик – препарат, що крім протимікробної, має ще й протипухлинну дію, відомий ще з 1960-тих років (14). Доксорубіцин використовують для лікування деяких видів лейкемії, нефробластоми (раку нирки), сарком м’яких тканин та кісток, карциноми молочної залози, і т. д. (15)
Мушу зазначити, що компанія CytRx наразі досліджує для лікування гліобластоми дещо змінену версію доксорубіцину – альдоксорубіцин, що, як стверджують розробники, краще проникає гематоенцефалічний бар’єр (з крові в мозок), та, як вони сподіваються, краще діє.
В даному ж дослідженні хворі отримуватимуть раіотерапію (всього 54 Греї, по 1.8 Греї за раз) з темозоломідом (75 мг на м2 тіла щоденно) протягом шести тижнів. З десятого тижня учасники починають отримувати інфузії (крапельниці) доксорубіцину (з першого по четвертий дні 28-денного циклу, всього три таких цикли).
З 12-го тижня розпочинається підтримуючий курс темозоломіду: всього 18 28-денних цикли.
З першого до останнього дня лікування хворі отримуватимуть вальпроєву кислоту, протисудомний препарат, що, як показали деякі (проте, не всі) дослідження, може допомогти в лікуванні гліобластоми.
Сторінка дослідження на ClinicalTrials.gov >>>>

Пазопаніб + темозоломід для пацієнтів з вперше виявленою гліобластомою (назва дослідження Pazoglio)

Країна / Місто:
Франція (Ніцца).
Фаза дослідження: 1 / 2
Кого запрошують:
Хворих на гліобластому, що діагностована вперше, після операції та стандартної комбінованої радіотерапії з темозоломідом. Приймають тільки хворих, які не переривали прийом темозоломіду через погіршення показників крові, та отримали дозу опромінення принаймні 48 Греїв.
Опис дослідження:
Хворі отримуватимуть пазопаніб (pazopanib, маркетингова назва Вотрієнт) разом з підтримуючим курсом темозоломіду. Дослідження має на меті визначити оптимальну дозу препарату та попередньо оцінити його ефективність.
Пазопаніб є блокатором кількох білків - тирозинкіназ, що сприяють росту клітин, зокрема - рецепторів фактору росту ендотелію судин (VEGFR 1-3), рецептора тромбоцитарного фактору росту (PDGFR-α і -β), та c-Kit.
Пазопаніб затверджений в деяких країнах для лікування нирковоклітинного раку та саркоми м`яких тканин (16).
Препарат в дозуванні 800 мг на день не показав очікуваного ефекту в лікуванні рецидивів гліобластоми в дослідженні другої фази. На лікування відгукнулося всього 6% хворих. Шість місяців без рецидиву прожили 3% залучених пацієнтів. (17).
Сторінка дослідження на ClinicalTrials.gov >>>>

Гіпофракційна стереотактична радіотерапія та препарат дурвалумаб (Imfinzi) для пацієнтів з рецидивом гліобластоми (назва дослідження Sterimgli)

Країна / Місто:
Франція (Анже, Тулуза).
Фаза дослідження: 1/2
Кого запрошують:
Хворих з будь-яким рецидивом гліобластоми, підтвердженим за допомогою МРТ з контрастом. Не приймають хворих з рецидивом пухлини, що візуалізується в кількох точках мозку, тих, хто проходив більше одного курсу радіотерапії, та вже раніше приймав дурвалумаб (durvalumab, маркетингова назва Imfinzi) чи будь-які інші блокатори білків PD-1, PD-L1 чи CTLA-4.
Опис дослідження:
Експериментальна група учасників отримає радіотерапію за три рази – по 8 Греїв в перший, третій та п’ятий дні лікування. Інфузії (крапельниці) дурвалумабу почнуться з п’ятого дня – по одній кожні чотири тижні. Пацієнтів з контрольної групи лікуватимуть тільки радіотерапією – за такою ж схемою, як і експериментальну групу. Дослідження відкрите, а отже, пацієнти знатимуть, в яку групу їх розподілили.
Гіпофракційна стереотактична радіотерапія – це курс опромінення на лінійному прискорювачі, при якому промені радіації дуже точно спрямовуються на пухлину, а лікування відбувається за меншу кількість разів, ніж при стандартному лікуванні, однак, за раз хворий отримує більшу, ніж стандартно, дозу опромінення.
Дурвалумаб виробництва AstraZeneca – це блокатор ліганду 1 програмованої гибелі (PD-L1). PD-L1 приєднується до рецептора програмованої гибелі клітин (PD-1) на поверхні Т-лімфоцитів і гальмує відгук імунної системи людини на загрозу. Ракові пухлини, в багатьох випадках, містять велику кількість PD-L1, що дозволяє їм уникати атаки Т-лімфоцитів.
В одному з досліджень тривалий відгук на лікування дурвалумабом (більше року без рецидиву) спостерігався у 17% учасників з рецидивом гліобластоми. Більше я писала тут >>>>
В травні 2017-го дурвалумаб був попередньо затверджений в США для лікування деяких випадків уротеліальної карциноми (раку сечового міхура) високих стадій.
Сторінка дослідження на ClinicalTrials.gov >>>>

Препарат LY2228820 з радіотерапією та одночасним прийомом темозоломіду для лікування вперше діагностованої гліобластоми (назва дослідження GLYRad)

Країна / Місто:
Франція (Ам'єн, Кан, Клермон-Ферран).
Фаза дослідження: 1/2
Кого запрошують:
Хворих з вперше діагностованою гліобластомою, які раніше не проходили радіотерапію мозку, хіміотерапію, включаючи пластини  для імплантації Gliadel, чи імунотерапію.
Опис дослідження:
Хворі почнуть приймати LY2228820 орально за тиждень до початку стандартної радіотерапії з темозоломідом, та продовжать його прийом протягом всього курсу. Через чотири тижні після завершення радіо- з хіміотерапією хворі продовжать хіміотерапію за тією ж стандартною схемою — до шести циклів прийому темозоломіду протягом п'яти днів кожного 28-денного циклу.
LY2228820 блокує виробництво ферментів p38 MAPK, що беруть участь в регулюванні поділу клітин та їх виживання. Активація ферменту p38 MAPK в хворих на гліобластому асоціюється з гіршим прогнозом перебігу хвороби.
Сторінка дослідження на ClinicalTrials.gov >>>>

BAL101553 для дорослих з твердими пухлинам, включаючи рецидиви гліом високих стадій

Країна / Місто:
Великобританія (Лондон, Саттон).
Фаза дослідження: 1/2
Кого запрошують:
Серед інших, хворих з гліомами високих стадій, включаючи гліобластому, що не відгукнулися на лікування чи рецидивували після радіотерапії з хіміотерапією чи без неї. Хвороба має бути підтверджена гістологічно (аналізом пухлини, видаленої під час операції чи біопсії). Приймають також пацієнтів з гістологічно підтвердженими гліомами низьких стадій, які нададуть результати МРТ, що свідчитимуть про переродження пухлини в високу стадію.
Опис дослідження:
BAL101553 дестабілізує мікротрубочки, що формують внутрішній скелет клітини. Тим самим, цей препарат блокує поділ ракових клітин та провокує їх гибель (18).
Препарат прийматимуть орально раз на день. Дослідження має на меті дослідити оптимальну дозу та побічні ефекти.
Сторінка дослідження на ClinicalTrials.gov >>>>

Епакадостат з ніволумабом (Опдіво) для деяких раків високих стадій (назва дослідження ECHO-204)

Країна / Місто:
Великобританія (Манчестер, Оксфорд).
Фаза дослідження: 1/2
Кого запрошують:
Серед інших, хворих на гліобластому – вперше діагностовану чи рецидив. Не приймають хворих, які раніше лікували блокаторами білків контрольних точок імунного відгуку.
Опис дослідження:
Обидва препарати, що досліджуються, є блокаторами білків контрольних точок імунного відгуку, що мають на меті не дати пухлині загальмувати роботу імунної системи людини.
Епакадостат (epacadostat) є блокатором ферменту індоламін-2,3-діоксігенази (IDO1). Приєднуючись до IDO1, епакадостат збільшує кількість та активність різних клітин імунної системи людини, зокрема, дендритних клітин, природних кіллерів та Т-лімфоцитів. Він також збільшує виробництво інтерферону – білка, що виділяється клітиною у відповідь на загрозу організму, та зменшує кількість регуляторних Т-лімфоцитів, що сповільнюють дію імунної системи. IDO1 в надмірній кількості виробляється раковими клітинами, і вчені очікують, що блокатор цього ферменту допоможе припинити ріст пухлини (19).
Ніволумаб (nivolumab, маркетингова назва Опдіво) блокує рецептор програмованої гибелі клітин (PD-1) на поверхні Т-лімфоцитів в крові людини.
Сторінка дослідження на ClinicalTrials.gov >>>>

GSK3326595 для хворих з твердими пухлинами та неходжкінською лімфомою

Країна / Місто:
Франція (Вільжюїф); Нідерланди (Амстердам).
Фаза дослідження: 1
Кого запрошують:
Серед інших, залучають хворих з рецидивом гліобластоми після стандартної терапії, чи тих, хто відмовляється від стандартного лікування.
Опис дослідження:
Експериментальний препарат GSK3326595 блокує фермент метилтрансферази аргінінів білка 5 (PRMT5), що регулює активність генів, зокрема, тих, що відповідають за процес росту клітин. PRMT5 в надмірній кількості зустрічається в кількох ракових пухлинах (20). Препарат хворі прийматимуть орально щоденно.
Дослідження складається з двох частин: в першій хворим з різними пухлинами даватимуть різні дози препарату з наміром знайти оптимальну. В другій частині планують попередньо оцінити ефективність GSK3326595 для пацієнтів з п’ятьма різними видами раку. Зокрема, в одну з підгруп залучатимуть хворих з рецидивом гліобластоми.
Сторінка дослідження на ClinicalTrials.gov >>>>

Внутрічерепні ін’єкції клітин NK-92/5.28.z для хворих з рецидивом гліобластоми, що містить надмірну кількість білка HER2 (назва дослідження CAR2Brain)

Країна / Місто:
Німеччина (Франкфурт).
Фаза дослідження: 1
Кого запрошують:
Хворих на гліобластому чи гліосаркому, що не відреагувала на лікування за стандартним протоколом, чи хворих з рецидивом цих хвороб. Пухлина повинна мати надмірну кількість рецептора людського епідермального фактору росту 2-го типу (HER2). Пацієнту має бути рекомендована повторна операція з повного чи часткового видалення пухлини. Не приймають хворих, яких раніше лікували анти-ангіогенними препаратами, наприклад, Авастином (бевацізумаб).
Опис дослідження:
Дослідження має на меті дослідити безпечність, визначити отимальну дозу та попередньо оцінити ефективність використання генетично змінених клітин - природніх кіллерів. Це експериментальне лікування є адоптивною терапією з використанням не Т-лімфоцитів, що наразі активно тестуються, а інших клітин імунної системи - природніх кіллерів – першої лінії захисту організму проти вірусних інфекцій та злоякісних пухлин. Клітини не забирають з крові хворого, а використовують ті, що вже існують, генетично змінені таким чином, щоб виявляти і знищувати клітини з надмірною кількістю білка HER2. Останній в кількостях, що значно перевищують нормальні, виявляли в багатьох випадках гліобластоми (21).
Препарат вводитимуть під час повторної операції – в місце видалення пухлини, а потім – до 12-ти разів в мозок через спеціальний катетер.
Сторінка дослідження на ClinicalTrials.gov >>>>

MDNA55 для хворих на гліобластому, що не піддалася лікуванню чи рецидивувала

Країна / Місто:
Польща (Варшава).
Фаза дослідження: 1
Кого запрошують:
Хворих з першим чи другим рецидивом гліобластоми, чи тих, у кого хвороба прогресувала, незважаючи на лікування, після операції та радіотерапії з хіміотерапією чи без неї. Приймають хворих, які раніше проходили експериментальне лікування. З часу завершення радіотерапії має минути не менше 12-ти тижнів.
Опис дослідження:
Експериментальний препарат MDNA55 компанії Medicenna отримують шляхом злиття інтерлейкіну 4 (IL-4) з токсином синьогнійної палички. Токсин починає діяти тільки після того, як його захоплять рецептори інтерлейкіну 4, які часто зустрічаються в клітинах пухлини і рідко – в здоровій тканині мозку. Таким чином MDNA55, повинен знищувати ракові клітини, не чіпаючи здорові. Препарат вводиться в пухлину через невеликий катетер.
Попередні результати першої фази дослідження MDNA55, опубліковані на сайті Medicenna, свідчать про потенційну ефективність препарату: 14 (56%) з 25-ти хворих з рецидивом гліобластоми чи анапластичної астроцитоми відгукнулися на лікування – тобто, у них пухлина на деякий час зникла чи значно зменшилася. З них, у 5-ти (20%) учасників пухлина на деякий час зникла зовсім.
Сторінка дослідження на ClinicalTrials.gov >>>>

Марізоміб з темозоломідом та радіотерапією для хворих з вперше діагностованою гліобластомою чи гліосаркомою

Країна / Місто:
Швейцарія (Цюрих).
Фаза дослідження: 1
Кого запрошують:
Хворих на гліобластому чи гліосаркому, що були діагностовані вперше. Пацієнтам в підгрупі супутнього лікування (опис підгруп - нижче) повинна бути зроблена операція чи біопсія не більше, ніж за 8 тижнів до залучення в дослідження. В цю підгрупу не приймають хворих, яких раніше лікували марізомібом чи іншими блокаторами протеасом, включаючи бортезоміб, карфілзоміб чи іксазоміб.
Ті, кого залучають в підгрупу підтримуючого лікування, повинні повністю відновитися після операції. В цю підгрупу не приймають хворих, які проходили лікування бортезомібом, карфілзомібом чи іксазомібом.
Опис дослідження:
Марізоміб (marizomib) – це блокатор протеасом – білкових комплексів, що руйнують непотрібні чи пошкоджені білки. Кілька блокаторів протеасом використовуються для лікування множинної мієломи (одного з видів раку крові). Доклінічні дослідження показали, що блокування протеасом має протипухлинну здатність та робить клітини гліобластоми чутливішими до радіотерапії та темозоломіду. Марізоміб має здатність проникати через гематоенцефалічний бар’єр (з крові в мозок) (22).
В іншому дослідженні першої фази на лікування марізомібом з  бевацізумабом відгукнулися 42% (14 з 33-ох) хворих – тобто, в них пухлина на деякий час зникла чи зменшилась. 55% учасників прожили 9 місяців з початку лікування в рамках дослідження (23).
В цьому дослідженні учасників поділять на три підгрупи: хворі з підгрупи супутнього лікування отримуватимуть внутрівенні інфузії (крапельниці) марізомібу на додачу стандартної радіотерапії з темозоломідом. По закінченні, вони  можуть перейти в групу підтримуючого лікування, і отримувати марізоміб зі стандартним підтримуючим курсом темозоломіду. Ще одна підгрупа отримуватиме марізоміб з пітримуючим курс темозоломіду, та носитиме апарат Оптун не менше 18-ти годин на добу.
Сторінка дослідження на ClinicalTrials.gov >>>>
Також, в чотирьої клініках Швейцарії планують третю фазу дослідження марізомібу зі стандартним лікуванням вперше діагностованої гліобластоми. Хворих насьогодні ще не залучають. Більше інформації – на сторінці дослідження >>>>

Рекомбінантний людський кістковий морфогенетичний білок 4 для хворих з рецидивом гліобластоми

Країна / Місто:
Нідерланди (Роттердам).
Фаза дослідження: 1
Кого запрошують:
Хворих зі злоякісними гліомами (третьої чи четвертої стадії за класифікацією ВОЗ, що включає гліобластому) після операції чи біопсії, та/ чи радіотерапії, та/ чи темозоломіду, у яких пухлина продовжила рости, незважаючи на лікування, та/ чи з рецидивом гліобластоми в кількох місцях. 
Опис дослідження:
Вчені досліджуватимуть ефективність та безпечність різних доз людського кісткового морфогенетичного білка 4 (hBMP4), яки перетворює стовбурові клітини – незрілі клітини, що активно діляться – в звичайні. Отже, є надія, що препарат зможе сповільнити швидкість росту пухлини (24).
Препарат вводитимуть в мозок через катетери, які установлять через кілька днів після операції чи біопсії. hBMP4 будуть вводити протягом 4-6 днів, протягом яких хворий залишатиметься в лікарні.
Сторінка дослідження на ClinicalTrials.gov >>>>

Препарат CC-122 для пацієнтів з твердими пухлинами пізніх стадій, неходжкінською лімфомою чи множинною мієломою

Країна / Місто:
Бельгія (Брюссель); Франція (Марсель, П`єр Беніт, Тулуза, Вільжюїф); Італія (Болонья, Мілан, Неаполь, Роццано); Іспанія (Бадалона, Барселона, Мадрид, Памплона, Саламанка, Севілья).
Фаза дослідження: 1
Кого запрошують:
Серед інших, хворих з рецидивом гліобластоми чи гліосаркоми після стандартної радіо- та хіміотерапії. 
Опис дослідження:
Вчені мають на меті визначити оптимальну дозу препарату CC-122 для наступних стадій клінічних досліджень. Хворі прийматимуть препарат орально місяць, протягом якого вони здаватимуть аналізи крові та сечі, їм робитимуть кардіограму та інші аналізи. Пацієнти, в яких пухлина зменшиться чи її ріст припиниться, зможуть продовжити приймати препарат аж доки він буде допомагати їм боротися з хворобою.
CC-122 – експериментальний препарат, що наразі досліджується компанією Celgene (США). В доклінічних дослідженнях на культурах клітин вчені виявили його здатність сповільнювати ріст клітин та сприяти апоптозу — процесу запрограмованої гибелі клітин в деяких видах лімфоми (25).
Сторінка дослідження на ClinicalTrials.gov >>>>

Препарат крізотініб з темозоломідом та радіотерапією для хворих з вперше виявленою гліобластомою

Країна / Mісто:
Іспанія (Барселона, Мадрид)
Фаза дослідження: 1
Кого запрошують:
Хворих з вперше діагностованою гліобластомою. Діагноз має бути підтверджений на основі дослідження тканини пухлини, видаленої під час операції чи біопсії за 4-7 тижнів до реєстрації в дослідженні. Пацієнт повинен мати принаймні 15 слайдів з незафарбованими зрізами пухлини чи один парафіновий чи заморожений блок з тканиною пухлини.
Опис дослідження:
Препарат крізотініб (crizotinib, маркетингова назва Xalkori) виробництва Pfizer додають до стандартного лікування для вперше виявленої гліобластоми: радіотерапії та темозоломіду (Темодалу). Цей препарат затверджений в США для лікування метастатичного недрібноклитинного раку легенів з аномаліями в гені кінази анапластичної лімфоми (ALK). Мутації в цьому гені можуть привести до того, що він почне виробляти онкогенні білки, що пришвидшують ріст та покращують виживання клітин (26).
Сторінка дослідження на ClinicalTrials.gov >>>>

Препарат ABBV-221 для хворих з твердими пухлинами високих стадій, що, ймовірно, мають збільшену кількість рецепторів епідермального фактору росту

Країна / Місто:
Іспанія (Мадрид).
Фаза дослідження: 1
Кого запрошують:
Серед інших — хворих на гліобластому. На сторінці дослідження не вказується, повинна це бути вперше виявлена пухлина чи рецидив.
Опис дослідження:
В цьому дослідженні вчені мають намір визначити оптимальну дозу препарату ABBV-221 виробництва компанії AbbVie (США). Його дія спрямована на ген рецептора епідермального фактору росту (EGFR). Зайві копії цього гену спостерігаються в близько 50% гліобластом. Вони сприяють пришвидшеному поділу клітин, і роблять пухлину агресивнішою (27). Препарат хворим вводитимуть внутрівенно раз на три тижні. Процедура займатиме 30-40 хвилин.
Сторінка дослідження на ClinicalTrials.gov >>>>

Імунотерапія дендритними клітинами плюс темозоломід для хворих з вперше виявленою гліобластомою

Країна/Місто:
Бельгія (Антверпен).
Фаза дослідження: 1/2
Кого запрошують:
Хворих з вперше діагностованою гліобластомою після операції, які, як очікується, почнуть курс радіо- та хіміотерапії не раніше, ніж 28 і не пізніше, ніж 49 днів після операції. Залучають пацієнтів, яким видалили всю чи майже всю видиму пухлину. На післяопераційному МРТ (до 72-х годин після хірургічного втручання) повинно бути видно не більше 2 см3 залишку пухлини, який набирає контраст.
Опис дослідження:
За тиждень до початку радіо- та хіміотерапії хворому проведуть аферез — перелиють власну кров, забираючи при цому певну кількість лейкоцитів, з яких потім виділять дендритні клітини. Останні активують, “навчаючи” відрізняти і боротися з клітинами, що містять білок пухлини Вільямса.
Цей білок виявили в більшості зразків гліобластоми. Вчені підозрюють, що він може сприяти росту клітин гліобластоми та сповільнювати процес апоптозу — їх програмованої гибелі (28).
Дендритні клітини - клітини імунної системи людини, які запускають захисну реакцію організму на антигени (віруси, бактерії чи ракові клітини).
Через тиждень після завершення стандартної радіотерапії з паралельним прийомом темозоломіду (Темодалу) хворому вводять підшкірно вакцину щотижня протягом трьох тижнів. Ще через тиждень після цього хворий починає приймати темозоломід за стандартною схемою протягом 12-ти місяців. Вакцину вводять на 21-ший день кожного 28-миденного циклу прийому темозоломіду.
Сторінка дослідження на ClinicalTrials.gov >>>>

Онколітичний вірус TG6002 з флуцитазином (5-FC, Анкотил) для рецидивів гліобластоми (назва дослідження Oncovirac)

Країна / Місто:
Франція (Париж).
Фаза дослідження: 1/2
Кого запрошують:
Пацієнтів з будь-яким рецидивом гліобластоми, які пройшли курс стандартної радіотерапії та темозоломіду. Допускаються хворі, які після стандартної терапії отримували інше лікування, але з часу останнього прийому експериментального препарату до включення в дослідження має пройти принаймні 4 тижні. Також, принаймні 4 тижні має пройти з часу операції. Якщо повторну операцію проводили, хворий повинен надати результати МРТ, зробленої протягом 48 годин після хірургічного втручання.
Опис дослідження:
Всі пацієнти раз на тиждень протягом трьох тижнів отримуватимуть внутрівенні крапельниці вірусу TG6002, а починаючи з наступного дня після кожної з них – протягом трьох днів - орально - препарат флуцитазин (інша назва 5-FC, маркетингова назва Анкотил). Починаючи з 19-го дня лікування, хворі отримуватимуть флуцитазин протягом 21-го дня.
TG6002 – це онколітичний вірус, розроблений французькою компанією Transgene. Вірус має на меті (1) заражати та знищувати ракові клітини; та (2) перетворювати протигрибковий препарат флуцитазин (5-FC) в флуороурацил (5-FU, маркетингова назва Адруцил), що використовується для хіміотерапії в кількох різних видах раку. В цьому дія TG6002 схожа до вірусу Toca 511, який, як стверджують розробники, також має здатність перетворювати 5-FC в 5-FU. У кількох пацієнтів, які отримували Toca 511, пухлина повністю зникла на досить довгий час, і нещодавно вчені почали третю фазу дослідження цього препарату.
Сторінка дослідження на ClinicalTrials.gov >>>>
Інформація Transgene про залучення першого пацієнта >>>>

Відкриття гематоенцефалічного бар’єру за допомогою імпланту SonoCloud (назва дослідження SonoCloud)

Країна / Місто:
Франція (Париж)
Фаза дослідження: 1/2
Кого запрошують:
Хворих з рецидивом гліом, що стався після операції та / чи стандартної радіотерапії та курсу темозоломіду.
Опис дослідження:
Вчені мають на меті дослідити, наскільки безпечно тимчасово відкривати гематоенцефалічний бар’єр за допомогою імпланту SonoCloud перед хіміотерапією препаратом карбоплатин.
Гематоенцефалічний бар'єр — це щільний шар клітин в кровоносних судинах головного мозку, що захищають мозок від проникнення потенційно шкідливих молекул чи мікроорганізмів з крові. Погана його проникність також зменшує ефективність хіміотерапії пухлин мозку, оскільки не дає багатьом препаратам досягнути пухлини в потрібній концентрації.
Імплант SonoCloud діаметром 11,5 мм фіксується в кістці черепа. Перед запланованим введенням хіміопрепарату, в імплант через шкіру голови вводиться голка, активуючи імплант, який починає виділяти імпульсний ультразвук. Як показали проміжні результати цього дослідження, вченим вдалося таким чином порушити гематоенцефалічний бар’єр без значних побічних ефектів.
Сторінка дослідження на ClinicalTrials.gov >>>>
Відео, де графічно показано, як працює SonoCloud >>>>

Препарат BAY1436032 для твердих пухлин високих стадій з мутацією гену IDH-1

Країна / Місто:
Данія (Копенгаген); Німеччина (Гейдельберг, Тюбінген, Франкфурт, Ессен).
Фаза дослідження:1
Кого запрошують:
Серед інших, хворих на гліобластому з мутацією IDH1R132. В описі не сказано, допускаються хворі з вперше діаностованою гліобластомою чи рецидивом. Учасники повинні закінчити курс радіо- та хіміотерапії принаймні за 12 тижнів до початку участі в дослідженні.
Опис дослідження:
Компанія Bayer (Німеччина) має намір дослідити безпечність препарату BAY1436032, визначити дозу, яку будуть використовувати в другій фазі дослідження, та попередньо оцінити ефективність BAY1436032.
Препарат діє на клітини з мутацією IDH1R132, що зустрічається в коло 80% гліом низьких стадій та вторинних гліобластом, та набагато рідше — в гліобластомах (29).
Сторінка дослідження на ClinicalTrials.gov >>>>

Немає коментарів:

Дописати коментар

Яндекс.Метрика