Клінічні дослідження препарату дісульфірам для лікування гліобластоми

Дісульфірам (disulfiram, маркетингова назва Antabuse) ще з 1950-тих років використовується для лікування алкоголізму. Цей препарат робить вживання алкоголю дуже неприємним, викликаючи нудоту, блювання, почервоніння шкіри, зниження кров'яного тиску та інші симптоми. Доклінічні дослідження показали здатність дісульфіраму боротися з різними видами раку, включаючи гліобластому, однак, його ефективність при прийомі хворими на гліобластому поки не підтвердилась.
Так, з 18-ти учасників дослідження першої фази, 7 під час стандартного підтримуючого курсу темозоломіду отримували 500 мг дісульфіраму щоденно, 5 – 1000 мг, ще 6 – 500 мг дісульфіраму щодня та 2 мг міді тричі на день, оскільки доклінічні дослідження показали, що мідь посилює протиракову дію дісульфіраму. Всі хворі мали вперше діагностовану гліобластому. До участі в дослідженні вони пройшли одночасний курс радіотерапії з темозоломідом.
Медіана тривалості життя всіх пацієнтів була 14 місяців – приблизно стільки ж, як і при стандартному лікуванні. Медіана часу до рецидиву склала 4,5 місяців. Дозу в 500 мг дісульфіраму з темозоломідом пацієнти переносили добре, при 1000 мг проявлялися значні побічні ефекти. З доданням міді, токсичність лікування не збільшилася, однак, і ефективність – також.
Не допоміг дісульфірам і хворим з рецидивом гліобластоми. В цьому дослідженні вчені сподівалися за допомогою дісульфіраму відновити чутливість пухлини до темозоломіду, оскільки таку здатність цього препарату вияили  доклінічних дослідженнях. Отже, хворі отримували темозоломід, дісульфірам (80 мг тричі на день) та мідь.
Жоден з пацієнтів не відгукнувся на лікування. 6 місяців без рецидиву прожили 14% хворих, живими через шість місяців з дня залучення в дослідження залишались 55% учасників.
Тим часом, дісульфірам тестують ще у кількох дослідженнях для хворих на гліобластому: тут (фаза 1/2) і тут (фаза 2) хворі з вперше діагностованою гліобластомою отримують дісульфірам та глюконат міді разом з радіотерапією та темозоломідом; тут (фаза 2/3) перевіряють ефективність дісульфіраму з глюконатом міді для хворих з рецидивом гліобластоми.
Дісульфірам є один з препаратів, протоколу CUSP9, що зараз тестується в клінічному дослідженні першої фази. Як стверджували автори протоколу в першій статті з його описом, зі всіх препаратів протоколу, дісульфірам має найбільше доказів можливої ефективності в боротьбі з гліобластомою. Більше про дісульфірам в протоколі CUSP9 я писала тут >>>>
Останнє оновлення 23 лютого 2019 року

Немає коментарів:

Дописати коментар

Яндекс.Метрика