Харчові добавки для пацієнтів з пухлинами мозку — вебінар Американської асоціації мозкових пухлин

Река Шадрі (Rehka Chaudhary), нейроонколог Центру лікування раку Інституту Неврології в Університеті Цинциннаті розповіла хворим та їх родинам про можливості використання харчових добавок в лікуванні пацієнтів з мозковими пухлинами. Вебінар організувала Американська асоціація мозкових пухлин (ABTA).
Основні ідеї презентації:
Пані Шадрі розглядає харчові добавки як елемент, що додається до стандартного лікування пухлин головного мозку (операція, радіо- та хіміотерапія), а не заміщає його. 
Важливо пам'ятати, що харчові добавки відрізняються від медичних препаратів тим, що проходять простішу процедуру затвердження, яка в більшості випадків не передбачає клінічних досліджень за участі великої кількості пацієнтів. Зверніть увагу, що дія препарату, підтверджена на невеликих групах пацієнтів може бути випадковістю, і пізніше не підтвердитися на великій вибірці.
Харчові добавки не завжди є безпечними. Зокрема, клінічно доведено, що:
 • вітамін Е збільшує ризик раку простати в деяких чоловіків (1);
 • високі дози бета-каротину (провітаміну А) збільшують ризик виникнення раку в курців (2);
 • серед пацієнтів з раком голови чи шиї, які приймали вітамін Е та бета-каротин одночасно з радіотерапією та до трьох років по тому, смертність була більшою, ніж серед пацієнтів, які не приймали вітаміни (3).
Пані Шадрі не радить приймати харчові добавки одночасно з курсом радіотерапії, оскільки антиоксиданти, захищаючи здорові тканини, можуть так само захищати тканину пухлини, знижуючи ефект від лікування. Хворим, які по закінченні одночасного курсу радіотерапії і хіміотерапії темозоломідом (temozolomide, Темодал) продовжують приймати темозоломід за стандартною схемою, пані Шадрі не радить вживати антиоксиданти в дні прийому цього хіміопрепарату.
Пацієнтам які приймають бевацізумаб (bevacizumab, Авастин), який може розріджувати кров, вона не радить приймати харчові добавки, що мають схожий ефект, такі як вітамін Е чи імбир,.

Основні харчові добавки, їх особливості та клінічні дослідження впливу на хворих на рак

У випадку, якщо клінічних досліджень впливу харчової добавки на пацієнтів з мозковими пухлинами не проводилось, нижче описаний досліджений ефект від її вживання пацієнтами хворими на інші види раку.
Куркумин — це активна речовина, що міститься в корені рослини куркуми. Куркумин не засвоюється самостійно, тому його необхідно приймати разом з чорним перцем. Нормальна доза для здорової людини — по 0,4-0,6 г тричі на день, тобто не більше 1,8 г на добу. Однак досліджуючи вплив куркумину на ракові пухлини вчені використовували значно більші дози.
Наразі знайдено докази такої дії куркумину (4):
 • він збільшує смертність ракових клітин навіть у випадках, коли ген, що відповідає за пригнічення пухлини, пошкоджений;
 • він зменшує запалення, яке часто супроводжує ракову пухлину;
 • він зменшує ріст нових кровоносних судин довкола пухлини, які фактично постачають їй живлення. Цей процес називається анти-ангіогенез. Таку ж мету має, наприклад, препарат бевацізумаб;
 • він подавляє деякі онкогени — гени, які продукують білки, що можуть викликати ракову пухлину.
В одному невеликому дослідженні хворі на моноклональну гаммапатію — передвісник множинної мієломи (раку крові), що характеризується потоншенням кісток, приймали 4 г куркумину на добу протягом трьох місяців, після чого деякі з пацієнтів продовжили приймати по 8 г куркумину на добу протягом ще трьох місяців. За допомогою куркумину лікарям вдалося:
 • знизити аномально високий рівень деяких білків в крові;
 • покращити стан нирок хворих;
 • зменшити ламкість та потоншення кісток (5).
В іншому дослідженні 25-ти хворим на рак підшлункової залози пізніх стадій давали 8 г куркумину на день аж доки хвороба не починала прогресувати. Як результат, в крові хворих спостерігали зниження білку, який сигналізує про запальні процеси. Два з 25-ти пацієнтів відгукнулися на лікування: в одного хвороба не прогресувала більше ніж 18 місяців, ще в одного на 73% зменшилася пухлина, хоча тривало покращення всього місяць. Токсичних ефектів від споживання куркумину вчені не спостерігали (6).
Імбир допомагає боротися з нудотою та блюванням, які часто є симптомами пухлини головного мозку чи побічними ефектами радіо- і хіміотерапії. Він також має деякий анти-ангіогенний ефект. Імбир сприяє розрідженню крові, тому його краще не вживати, якщо ви приймаєте препарати з такою ж дією. Споживання великої кількості імбирю може привести до викидню у вагітних жінок. Також не рекомендується вживати його людям з каменями в жовчному міхурі.
Тетрагідроканнабінол (ТГК) — речовина, яку виділяють з листя і суцвіть коноплі. Препарати з вмістом синтетичного ТГК використовуються в США та деяких країнах ЄС для боротьби з побічними ефектами від хіміотерапії, однак в Україні продаж, імпорт і зберігання цього препарату заборонені. Як показали лабораторні досліди на мишах, ТГК в поєднанні з каннабідіолом (ще одним препаратом з коноплі), та темозоломідом, препаратом, що стандартно використовується для лікуваня вперше виявленої гліобластоми, сповільнювали ріст пухлин — навіть тих, що не відгукуються на лікування темозоломідом (7).
В ще одному дослідженні (8) миші приймали ті ж ТГК і каннабідіол, а також — проходили курс радіотерапії. Через 21 день об'єм пухлини в цих мишей склав 5,5 мм3, проти 48,7 мм3 в контрольній групі, яку не лікували.
Чи допоможуть ці препарати в лікуванні гліобластоми в людей вчені ще не перевіряли. 
Вітамін С допомагає боротися з побічними ефектами від лікування раку. Так, наприклад, в одному з досліджень (9), 53 пацієнтки з раком грудей, яким паралельно з основним курсом лікування внутрівенно вводили вітамін С (щотижня, не в дні радіо- чи хіміотерапії), на третину рідше скаржилися на побічні ефекти під час лікування і наполовину рідше — після нього, ніж 72 хворих з контрольної групи. Зокрема, жінки з групи, якій вводили вітамін С рідше страждали через нудоту, поганий апетит, втому, поганий сон, чи депресію.
Однак, пані Шадрі нагадує, що вітамін С є антиоксидантом, і оскільки достовірна інформація про його вплив на пухлину відсутня, під час курсу лікування застосовувати вітамін С треба дуже обережно, щоб не погіршити ефект від радіо- і хіміотерапії.
Босвеллія серрата (Boswellia serrata, індійський ладан) — дерево, що росте в Індії, північній Африці та на Близькому Сході. Смолу дерева — ладан - використовують з лікувальною метою. Вважають, що вона має протизапальні властивості, схожі, наприклад, до тих, що є в ібупрофену чи аспірину.
В одному з досліджень (10) 22 пацієнти з гліобластомою чи метастазами в мозок від іншого раку приймали 4200 мг препарату Н15 (витяжку з босвеллії серрати в капсулах) в день паралельно з курсом радіотерапії. Н15 зареєстрований в Німеччині як харчова добавка.
Зразу після закінчення курсу радіотерапії у 60% пацієнтів, які приймали Н15, набряк мозку зменшився принаймні на 75% від зафіксованого перед початком радіотерапії. Серед 22-ох пацієнтів контрольної групи така реакція спостерігалася всього у 26%. Крім того, пацієнти з основної групи краще відгукувалися на радіотерапію: об'єм пухлини в цих пацієнтів зменшився з середнього 24,4 см3 перед початком лікування до 2,9 см3 в середньому після радіотерапії, в той час як в контрольній групі — з 19,9 см3 до 16,1 см3. Тим не менше, час до початку прогресування пухлини в обох групах значимо не відрізнявся. Значних побічних ефектів від вживання препарату зареєстровано не було.
Вчені, які проводили це дослідження, стверджують: хоча босвеллія серрата не може повністю замінити стероїди, з її допомогою можна трохи зменшити їх використання.
Мелатонін — гормон, який виробляється тілом людини для регулювання добових ритмів. У вигляді харчової добавки мелатонін часто рекомендують людям, які працюють в нічні зміни, чи часто подорожують на великі відстані, змінюючи часові пояси.
Декілька досліджень ефекту від мелатоніну на різні види раку показали, що він може стабілізувати хворобу, подовжувати життя хворих на рак, підвищувати рівень тромбоцитів та лімфоцитів, а також — допомогти в боротьбі з різноманітними сиптомами, такими як різке схуднення та втома.
В одному з досліджень в 1996 році (11) 30 хворих на гліобластому випадковим чином розділили на дві групи. Обидві групи проходили курс радіотерапії, хворі з однієї також приймали по 20 мг мелатоніну на добу — доза, що в 2-4 рази перевищує рекомендоване споживання для здорової людини. Як показали результати, через рік після діагностування хвороби живими залишалось значно більше пацієнтів з групи, яка приймала мелатонін. В цих хворих також слабше проявлялися побічні ефекти радіотерапії та стероїдів.
Вітамін D - це речовина, яка потрапляє в організм людини з їжею, а активізується тільки під дією сонця. Дослідивши більше 17-ти тисяч випадків різних ракових захворювань (12), вчені виявили, що вищий рівень вітаміну D в момент діагнозу спостерігався в пацієнтів, які потім легше справлялися з хворобою. Зокрема, вищий рівень вітаміну D асоціювався:
 1. з меншою смертністю пацієнтів з раком прямої кишки;
 2. з довшим періодом до початку прогресування хвороби в пацієнток з раком грудей;
 3. з довшою тривалістю часу до початку прогресування лімфоми.
Однак, вчені так і не виявили, чи допоможе підвищення рівню вітаміну D в організмі пацієнта покращити прогноз перебігу хвороби.
В дослідженні, що проводилось в 2001 році (13) десять пацієнтів з гліобластомою та один — з анапластичною астроцитомою третьої стадії на додаток до типового на той момент лікування (операція, радіотерапія та хіміотерапія препаратами VM26-CCNU чи fotemustine) приймали альфакальцидол — аналог вітаміну D (0.04 мкг на кг маси тіла на добу). Три з одинадцяти пацієнтів дуже добре відгукнулися на лікування: пацієнт з астроцитомою прожив більше семи років з моменту діагнозу, два хворих на гліобластому прожили більше чотирьох років. Медіана тривалості життя пацієнтів з гліобластомою склала 21 місяць.
Вітамін D підвищує ймовірність появи каменів в нирках, тому пийте багато води і обговоріть цю потенційну проблему з лікарем.
Запис вебінару від 12 грудня 2014 року >>>>
Читайте також:
Харчування хворих з пухлинами головного мозку >>>> 
Кетогенна (кетонова) дієта для пацієнтів з мозковими пухлинами  >>>>
Останнє оновлення 16 грудня 2014 року

Немає коментарів:

Дописати коментар

Яндекс.Метрика