Як підтримати хворого на рак

Слухайте. Дозвольте дорогій Вам людині вирішити, коли їй захочеться поговорити, і дозвольте їй вирішити, куди приведе ця розмова. Не бійтеся мовчання. Часом хворому потрібен час, щоб зібратися з думками. Слухайте перед тим як радити. Не тисніть на хворого, даючи йому поради, про які він Вас не просив. Пам'ятайте, що не кожна розмова з хворим на рак повинна бути про хворобу, говоріть на звичні вам обом теми.
Старанно обирайте слова. Намагайтеся уникати фраз накшталт: “Я знаю, що ти відчуваєш”, оскільки неможливо достеменно знати, що відчуває хворий, якщо тільки Ви не хворі самі. Ставтеся до діагнозу серйозно, не кажіть: “Все буде добре”, якщо для цього немає підстав. Це може привести до того, що хворий відмовиться від Вашої підтримки, оскільки не зможе Вам висловити свої справжні почуття.
Не ухиляйтеся від розмов про смерть. Хворому на невиліковну хворобу може бути незручно сказати, що йому страшно. Спостерігайте за сигналами, які розкажуть про бажання поговорити. Наприклад, людина може сказати: “Мені здається, що все скоро закінчиться”. Дуже важливо не заспокоїти її загальними фразами, а показати, що Ви готові говорити і слухати.
Якщо Ви підозрюєте, що хворому хотілося б поговорити, розмову можна почати, сказавши: “Я розумію, що це дуже важко, але може ми поговоримо про майбутнє”. Ви можете заохотити його до розмови, сказавши:

  • Як ти почуваєшся?
  • Тобі, напевно, важко зі всім справлятися.
  • Що тебе зараз тривожить найбільше?
  • Тобі страшно?
  • Тобі хотілося б про щось поговорити?
  • Чи є щось, що допомагає тобі заспокоїтися?

Якщо хворий не відповідає, залиште все як є. Деякі люди заперечують свою хворобу чи потребують часу, щоб розібратися у ситуації.
Розказуйте про свої почуття. Якщо Вам хочеться плакати, дайте знати дорогій Вам людині, не перевантажуючи її деталями. Якщо при хворому Вам важко тримати себе в руках, дайте собі трохи часу наодинці, щоб хворому не довелося заспокоювати Вас, і як тільки можете, намагайтеся поговорити знову.
Допоможіть хворому жити звичним життям. Якщо до новини про хворобу ви звикли грати в карти, продовжуйте грати. Якщо ходили в кіно, ходіть і далі, чи дивіться фільми вдома. Оцініть сили хворого і плануйте спільну активність, залежно від їх наявності. Питайте, чи не потрібно зробити перерву. Не применшуйте впливу хвороби, але уникайте гіперопіки. Запрошуйте хворого проводити час разом з Вами та іншими близькими йому людьми. Деяким хворим на рак легше справлятися з хворобою, продовжуючи займатися звичними справами.
Допомагайте практично. Запропонуйте зайнятися щоденними справами хворого: приготувати їжу, доглянути за дитиною чи відвезти його до лікаря. Краще пропонувати різні варіанти допомоги, ніж просто попросити: ”Дай знати, якщо щось знадобиться”. Пам'ятайте, що деяким людям незручно просити про допомогу. Запрошуйте на допомогу друзів чи родичів.
Відвідуйте. Нехай візит, дзвінок чи e-mail хворому другу чи родичу будуть в списку Ваших регулярних справ. Хвороба часто робить людину самотньою. Не допустіть цього. Плануючи перший візит до хворого на рак, дізнайтеся більше про його діагноз, поговоривши, наприклад, зі спільним другом чи його близьким родичем. Часом люди втомлюються повторювати історію своєї хвороби багато разів для різних людей
Перед візитом згадайте про час, коли Ви почувалися дуже хворим чи зляканим. Подумайте, про що Ви хотіли б тоді поговорити.
Приготуйтеся до змін у зовнішності хворого. Лікування раку часто супроводжується втратою волосся чи значними змінами ваги.

Не поспішайте контролювати ситуацію. Дізнавшись, що хтось з Ваших родичів чи другів захворів на рак, Ви можете, перш за все, намагатися взяти ситуацію в свої руки. Однак, Ваше завдання — допомогти хворому прийняти важливе рішення, а не примати його самому. Будьте відкритими до порад лікарів та інших людей.

Не хвилюйтеся з приводу того, чи все Ви робите правильно. Допомагайте щиро і від всього серця.

За матеріалами сайтів www.cancer.org та Cancer Research UK
.
Останнє оновлення 29 січня 2015 року

Немає коментарів:

Дописати коментар

Яндекс.Метрика