середа, 17 червня 2020 р.

Що нового в лікуванні гліобластоми: резюме статей з конференції Американського товариства клінічних онкологів ASCO 2020

Резюме основних досліджень щодо лікування гліобластоми, представлених на конференції Американського товариства клінічних онкологів ASCO 2020, що пройшла з 29го по 31-ше травня віртуально у зв’язку з пандемією COVID-19.

85% хворих на гліобластому прожили принаймні 12 місяців, отримуючи імунотерапію препаратами INO-5401 і Libtayo - дослідження фази 1/2

44 з 52-ох (85%) хворих з вперше діагностованою гліобластомою залишалися живими через рік після лікування препаратами INO-5401, INO-9012 та Libtayo (cemiplimab, цеміплімаб) на додачу до радіотерапії та темозоломіду. Це краще, ніж 61% в  дослідженні 2005-го року, на основі якого розробили нинішній стандартний протокол лікування, однак мушу наголосити, що результати не остаточні і мусять підтвердитися на більшій кількості пацієнтів.
INO-5401 є синтетичним кільцем ДНК, що містить гени hTERT, WT1 та PSMA. Всі три білки, що кодуються цими генами, в надмірній кількості присутні, часто – в мутованій формі, в ракових пухлинах. INO-9012 теж є штучно створеним шматком ДНК, що кодує білок IL-12 – імунний активатор Т-лімфоцитів.
Libtayo є блокатором білків контрольних точок імунного відгуку – препаратом, що має на меті знизити природну властивість імунної системи гальмувати власну реакцію на загрозу. Libtayo зареєстрований в ЄС для лікування плоскоклітинної карциноми.
Повідомлення компанії >>>>
Сторінка клінічного дослідження >>>>

Протисудомний препарат Кеппра може посилювати дію темозоломіду – дослідження другої фази

46 пацієнтів з вперше діагностованою гліобластомою на додачу до стандартного протоколу лікування отримували леветірацетам (маркетингова назва Кеппра), протисудомний препарат, що, як показали доклінічні дослідження, мав би посилювати дію темозоломіду. Дослідження проводили в Південній Кореї.
Кеппру (250 мг двічі на день) починали давати після операції. Перед початком радіотерапії дозу цього препарату збільшили до 500 мг двічі на день. Пацієнти продовжували приймати Кеппру аж до завершення шести циклів підтримуючого темозоломіду.
Медіана тривалості життя учасників дослідження склала 30 місяців, час до рецидиву – 15 місяців. Організатори дослідження приводять приклад контрольної групи з іншого дослідження: медіана тривалості життя корейських пацієнтів з вперше виявленою гліобластомою склала 17,5 місяців, час до рецидиву – 10,1 місяці.
Резюме статті >>>>
Сторінка клінічного дослідження >>>>
Про Кеппру в лікуванні гліобластоми я також писала тут >>>> На жаль, точної відповіді, чи допомагає цей препарат хворим на гліобластому, поки нема.

MDNA55, ймовірно, ефективна для хворих з рецидивом гліобластоми – дослідження другої фази

В дослідженні взяли участь 44 доволі важкі пацієнти – з рецидивом гліобластоми, що не піддається операції. Медіана тривалості їх життя склала 12,4 місяці. Організатори дослідження порівнюють його результати з так званою синтетичною контрольною групою (очевидно, хворими зі схожими характеристиками, яких лікували зареєстрованими ліками), для якої цей показник склав 7-8 місяців.
Експериментальний препарат MDNA55 отриманий шляхом злиття інтерлейкіну 4 (IL-4) з токсином синьогнійної палички. Токсин починає діяти тільки після того, як його захоплять рецептори інтерлейкіну 4, які часто зустрічаються в клітинах пухлини і рідко – в здоровій тканині мозку. Таким чином MDNA55, повинен знищувати ракові клітини, не чіпаючи здорові. Препарат вводиться в пухлину через катетер.
Повідомлення компанії-виробника >>>>
Сторінка клінічного дослідження >>>>
Про дослідження MDNA першої фази я писала тут >>>>

Атезолізумаб на додачу до темозоломіду та радіотерапії трохи продовжив життя хворим на гліобластому – дослідження фази I/II

Атезолізумаб (atezolizumab, маркетингова назва Тецентрик) має на меті припинити гальмування імунної відповіді на рак, приєднуючись до ліганду запрограмованої клітинної смерті-1 (PD-L1). Внаслідок цього організм повинен краще боротися з хворобою самостійно. В США цей препарат в поєднанні з кількома іншими, зареєстрований для лікування певних видів раку легенів та грудей.
В дослідження залучили 60 хворих з вперше діагностованою гліобластомою, які отримували атезолізумаб разом зі стандартним курсом лікування (під час радіотерапії з темозоломідом та підтримуючого темозоломідку). Медіана тривалості життя склала 17,1 місяці, медіана часу до рецидиву – 9,7 місяців. Це трохи краще, ніж в дослідженні 2005-го року, на основі якого створили стандартний протокол лікування (14,6 та 6,8 місяців відповідно), однак, зважаючи на відносно невелику кількість учасників та відсутність справжньої контрольної групи, різниця може бути і випадковою.
Резюме статті >>>> 
Сторінка дослідження >>>>

Іпілімумаб в місце видалення пухлини та ніволумаб внутрівенно показали ефективність для рецидивів гліобластоми в дослідженні першої фази

Внутрівенне введення препаратів іпілімумаб (ilipimumab, маркетингова назва Єрвой) та ніволумаб (nivolumab, Опдіво) не допомогли хворим з рецидивом гліобластоми, і організатори цього дослідження вирішили перевірити, чи спрацює ця комбінація препаратів, якщо іпілімумаб вводити в мозок, в місце, звідки видалили пухлину зразу після операції.
В дослідження залучили 46 пацієнтів. Медіана тривалості життя однієї з підгруп (кількість учасників в якій не повідомляється) склала 71 тиждень (17,7 місяців). Якщо відлік часу починали з моменту залучення в дослідження, як це переважно роблять, тобто вже після рецидиву, де – дуже добрий показник. Однак, знову мушу нагадати, що результати невеликих досліджень дуже часто не підтверджуються на більших вибірках. В повідомленні дослідників тільки йдеться про те, що їх метод лікування показав кращі результати, ніж група з 469-ти бельгійських хворих з рецидивом гліобластоми, інформацію про яких вони знайшли в медичній літературі.
Іпілімумаб та ніволумаб є блокаторами білків контрольних точок імунного відгуку - CTLA-4 та PD-1 відповідно. Такі препарати мають на меті сповільнити “гальмування” імунної системи, що за нормальних умов включається в організмі після того, як загрозу знищено. Ракова пухлина приводить до того, що кількість “гальмівних” молекул в організмі надмірно росте, а отже — імунна система втрачає пильність і не помічає рак.
Резюме статті >>>>
Сторінка дослідження >>>>
Читайте також:
Як і для чого проводять клінічні дослідження >>>>

Немає коментарів:

Дописати коментар

Яндекс.Метрика