четвер, 13 лютого 2020 р.

Клінічне дослідження тестує можливість перепрофілювати давно зареєстрований хлорпромазин для лікування гліобластоми

Група італійських вчених почала клінічне дослідження препарату хлорпромазин (chlorpromazine, в Україні зареєстрований з торговельною назвою Аміназин) для лікування хворих з вперше виявленою гліобластомою.
Хлорпромазин – це препарат, що з 1950-тих років використовується в лікарській практиці як заспокійливе для хворих з психічними розладами. Через побічні ефекти, в деяких країнах його замінюють на інші препарати, однак він досі є в списку Основних лікарських засобів ВОЗ.
В вищезгаданому дослідженні другої фази хлорпромазин (50 мг на день) додають до стандартного лікування вперше діагностованої гліобластоми – під час підтримуючого курсу темозоломіду.
Клінічне дослідження взялися проводити, бо в лабораторних умовах хлорпромазин знижував життєздатність клітин гліобластоми.
Дія хлорпромазину полягає в блокуванні допамінових рецепторів, зокрема, підтипу D2 (DRD2). Таку ж ціль має, наприклад, експериментальний препарат ONC201, що зараз проходить клінічні дослідження в США. Як стверджують його розробники, DRD2 надмірно присутній в багатьох раках, включаючи гліоми високих стадій, і контролює процеси, пов’язані з формуванням пухлин, їх ростом та поширенням метастазів.
Отже, новими ліками можуть стати не тільки нові молекули, але й препарати, що вже є на ринку, якщо розширити сферу їх застосування, вважають деякі вчені. Такий підхід виправдовують тим, що знайдене нове застосування новим лікам допомогло б зекономити багато часу і грошей під час досліджень, а хворим дало б можливість дешевшого лікування препаратом, патентний захист якого, ймовірно, вже закінчився.
Однак, прикладом успішного перепрофілювання неракового препарату для лікування раку, схоже, є тільки талідомід (thalidomide). В 1950-ті роки він використовувався для боротьби з ранковою нудотою у вагітних (і, на жаль, став причиною багатьох дефектів новонароджених дітей), зараз ним лікують хворих на множинну мієлому. Більше прикладів є серед ліків, які спочатку лікували один вид раку, а згодом почали застосовуватися і для інших.
Дісульфірам, метформін, хлорохін та ще кілька препаратів, що застосовуються для не пов’язаних з раком хвороб, зараз проходять клінічні дослідження щодо лікування гліобластоми. Більше я писала тут >>>>
Читайте також:
Найперспективніші потенційні ліки проти гліобластоми: огляд активних клінічних досліджень третьої фази  >>>>
Як шукають ліки проти гліобластоми >>>>

Немає коментарів:

Дописати коментар

Яндекс.Метрика