вівторок, 18 вересня 2018 р.

Опромінення всього мозку чи стереотаксична радіохірургія? – вебінар Американської асоціації мозкових пухлин

Радіотерапія – один з етапів, що стандартно використовується для лікування гліобластоми. Лікування, зазвичай, проводять, використовуючи апарат, який називається лінійний прискорювач, спрямовуючи випромінювання якомога точніше на пухлину. Однак, часом хворим рекомендують інші варіанти радіотерапії, тому корисно розуміти, коли саме вони застосовуються, та в чому полягають їх переваги та недоліки.
Про опромінення всього мозку та стереотаксичну хірургію розповів доктор Стівен Чанг (Dr. Steven D. Chang), професор нейрохірургії медичного департаменту Стенфордського університету. Вебінар організувала Американська асоціація мозкових пухлин (ABTA).
Опромінення всього мозку – досить давній метод лікування, що практикується вже більше 60-ти років. Протягом двох-шести тижнів на мозок щодня впливають невеликими дозами радіації. При цьому здорові клітини отримують таку ж дозу опромінення, як і ракові, однак вони мають здатність краще відновлюватися між сеансами такої радіотерапії, в той час, як хворі клітини вмирають.
Зараз таке лікування використовується:
  • для пацієнтів з багатьма пухлинами, зокрема – метастазами, що найчастіше поширюються по всьому мозку;
  • коли лікар підозрює, що в ньому є невеликі пухлини, яких не видно на знімках МРТ;
  • для лікування пухлин, чутливих до радіації, таких як, наприклад метастази в мозок раку грудей чи легенів.
Не рекомендують опромінювати весь мозок:
  • пацієнтам, в яких пухлина одна чи їх небагато;
  • у випадку пухлин, стійких до впливу радіації, як, наприклад, метастази меланоми. Такі пухлини вимагають більших доз радіації, ніж вищезгадані метастази раку легенів чи грудей, і тому для їх лікування варто застосовувати краще націлену на пухлину стереотаксичну радіохірургію;
  • хворим, які вже проходили таке лікування. В цьому випадку здорові тканини мозку вже отримали значну дозу опромінення, повторення якої може викликати значні ускладнення;
  • для лікування великих пухлин, що тиснуть на сусідні ділянки мозку. В такому випадку пацієнту спочатку роблять операцію, оскільки радіація може погіршити ситуацію, спричинивши додатковий набряк довкола пухлини.
Побічні ефекти опромінення всього мозку можуть проявлятися у вигляді сильної втоми, що минає після завершення лікування, тимчасової втрати волосся, погіршення слуху, що може проявлятися через рік чи два після лікування, проблем з балансом та координацією, та погіршенням когнітивних здібностей – пам’яті та концентрації, що також можуть давати про себе знати через кілька років після терапії.
При стереотаксичній радіохірургії лікар намагається якомога точніше (з максимальною похибкою 0,5-1 см) спрямувати радіацію на пухлину, не зачіпаючи здорових тканин. В деяких випадках така радіотерапія використовується як альтернатива звичній операції. На відміну від опромінення всього мозку, що проводиться протягом кількох тижнів, стереотаксичну хірургію можуть провести за один-два дні.
Радіохірургію застосовують:
  • якщо в пацієнта виявили одну чи кілька, проте небагато, пухлин мозку;
  • у випадку пухлин, резистентних до впливу радіації, як, наприклад, меланома, що вимагає більших доз опромінення;
  • для того, щоб уникнути побічних ефектів опромінення всього мозку, як, наприклад, вищезгадане можливе погіршення пам’яті чи здатності концентруватися.
Так само, як і у випадку з опроміненням всього мозку, не використовують радіохірургію, якщо пухлина велика та тисне на сусідні з нею ділянки мозку, зокрема, значно порушуючи важливі функції, як, наприклад, мову чи відчуття балансу. В таких випадках доцільніше видаляти пухлину хірургічно. Операція також рекомендована, якщо довкола пухлини спостерігають значний набряк, оскільки будь-яка радіотерапія спочатку посилить його на кілька місяців, хоч потім і покращить ситуацію.
Якщо в пацієнта багато пухлин, чи лікар вважає, що невеликі пухлини хворого поки не видно на сканах МРТ, в більшості випадків, радіохірургію не застосовують, надаючи перевагу опроміненню всього мозку.
Переваги радіохірургії в тому, що при такому лікуванні мінімізується вплив радіації на здорові тканини мозку. Також радіохірургія має більше шансів знищити пухлину, оскільки одна висока доза радіації працює краще, ніж багаторазове опромінення слабкими дозами. Так само, як опромінення всього мозку, радіохірургія не передбачає постійного перебування хворого в лікарні. Однак, на відміну від опромінення всього мозку, радіохірургія може застосовуватися повторно. В більшості випадків, радіохірургія дозволяє уникнути погіршення когнітивних здібностей, типового для опромінення всього мозку.
Ці два методи лікування часом поєднують. Наприклад, пацієнту з великою кількістю пухлин спочатку рекомендують опромінення всього мозку. Якщо після нього кілька пухлин продовжують рости, лікарі можуть знищити їх, застосувавши радіохірургію. Якщо пацієнту раніше руйнували одну чи кілька пухлин за допомогою радіохірургії, і через якийсь час в його мозку виявляють велику кількість нових пухлин, лікарі можуть рекомендувати опромінення всього мозку.
Пацієнту з однією великою пухлиною та кількома маленькими можуть запропонувати операцію, щоб видалити велику, та опромінення всього мозку після неї, якщо невеликих пухлин багато, чи радіохірургію, якщо їх кілька.
Опромінення всього мозку, в більшості випадків проводять, використовуючи лінійні прискорювачі. Для радіохірургії застосовують вдосконалені лінійні прискорювачі, такі як Кіберніж (Cyberknife) виробництва компанії Accuray, Truebeam та Trilogy виробництва Varian та Novalis (BrainLab).
Також радіохірургію проводять за допомогою гамма-ножа (Gamma Knife), апарату, розробленого ще в 60-ті роки минулого сторіччя. В ньому використовується радіоактивний кобальт, що генерує гамма-фотони, які впливають на пухлину.
Ще одним варіантом для радіохірургії є апарат протонної променевої терапії (Proton Beam). Однак, джерело радіації (тобто, який саме апарат її виробляє) є менш важливим при лікуванні пухлини, ніж доза опромінення.
Запис вебінару >>>>
Читайте також:
Стандартне лікування гліобластоми >>>>
Рекомендації хворих та їх родичів в Україні – радіотерапевти >>>> 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Яндекс.Метрика