неділя, 28 лютого 2016 р.

Вірусна терапія для пухлин мозку — вебінар Американської асоціації мозкових пухлин та поточні дослідження

Лікування гліом за допомогою вірусів наразі показало скромні результати, однак за кілька років все може радикально змінитися, стверджує Ін Парні (Ian Parney), доктор наук, нейрохірург-консультант в клініці Майо (Mayo Clinic) в штаті Міннесота, США. Нові віруси, нові способи їх доставки до пухлини та поєднання вірусної терапії з імунотерапією несуть в собі потенціал для розвитку цього методу лікування. Вебінар про вірусну терапію для пухлин головного мозку організувала Американська асоціація мозкових пухлин.
Вчені досліджують два основних способи використання вірусів для лікування раку:
  • по-перше, в вірус можна вбудувати ген, який той доставить в пухлину — або для того, щоб замістити ген, втрачений в ДНК пухлини в результаті мутації, або щоб зробити пухлину чутливою до певних ліків. Таке лікування називають генною терапією;
  • по-друге, вірус можна використовувати з метою інфікувати і знищити клітини пухлини. Такі віруси називають онколітичними.
На сьогоднішній день лікування раку за допомогою вірусів є експериментальним, жоден вірус не був затверджений як стандартна терапія для якогось типу раку.

Генна терапія

Можливості генної терапії вчені почали досліджувати ще в 2000-му році. За основу брали різні віруси, однак отримані результати були неоднозначними. Зараз ідею генної терапії тестують в клінічних дослідженнях вірусу Toca 511. За основу взяли ретровірус, в який вбудували ген фермента цитозиндеамінази (CD). Після введення вірусу, хворий приймає протигрибковий препарат Toca FC, який в клітинах з високою концетрацією фермента CD перетворюється в цитотоксичний - такий, що вбиває клітини, в які він потрапляє.
При попаданні в організм, вірус продовжує ділитися, а отже, може інфікувати багато клітин. Крім того, вчені спостерігають так званий ефект “свідка”: цитотоксичний препарат впливає не тільки на клітини заражені вірусом, але і на сусідні з ними клітини. Вчені заявляють, що вірус сконструйований таким чином, щоб заражати тільки ракові клітини.
Ці препарати зараз проходять другу фазу клінічних досліджень, і, на думку пана Парні, можуть з часом широко використовуватись в практиці, якщо позитивні результати першої фази дослідження підтвердяться в пізніших. Хворих залучають три клініки в США, однак, в останньому повідомленні Tocagen оголошувала про намір запрошувати хворих у кількох країнах, де саме — поки не розголошується. Більше я писала тут >>>>

Онколітичні віруси

Можливість використання вірусів для інфікування та знищення ракової пухлини досліджують вже багато років. Ідею лікарям підказали самі пацієнти. Ще в 1971 році в журналі Lancet був описаний випадок, коли пацієнт з лімфомою Беркітта — невиліковним раком лімфатичної системи, захворів на кір. Імунна система хворого поборола кір, а разом з ним зникла і пухлина.
Для того щоб вірус інфікував тільки клітини пухлини, а не весь організм, його змінюють генетично так, щоб він вирізняв пухлину, “впізнаючи” певні білки на поверхні її клітин, яких немає в здорових клітинах.
Також вчені можуть використовувати слабшу форму вірусу (природньо ослаблену чи генетично модифіковану). Очікують, що ослаблений вірус, який вводиться в пухлину, може інфікувати деякі здорові клітини, але не завдасть значної шкоди організму, бо імунна система має справитися з таким побічним ефектом лікування.
Так, наприклад, в центрі лікування мозкових пухлин Університету Дюка (Duke University), Північна Кароліна, США, для лікування гліобластоми досліджують генетично змінений вірус поліомеліту. Вчені центру модифікували ДНК вірусу таким чином, що він інфікує і знищує ракові клітини. Наразі вони набирають пацієнтів з рецидивом гліобластоми в клінічне дослідження першої фази. Більше інформації >>>>
Ще один напрям досліджень — віруси, що мають природню здатність заражати тільки клітини пухлини.
Зокрема, пан Парні зауважив, що брав участь в клінічних дослідженнях вірусу з маркетинговою назвою Реолізин (Reolysin) компанії Oncolytics Biotech. Це респіраторно-кишечний орфанний вірус (реовірус), що викликає в хворого помірні симптоми застуди. Коли вірус потрапляє в здорову клітину, активується відповідь імунної системи, що не дає вірусу множитися всередині клітини. Однак, в раковій клітині, яка має мутації в сигнальному шляху RAS, вірус продовжує ділитися, і, врешті-решт, знищує її.
В клініці Майо, США, починають клінічне дослідження Реолізину в поєднанні з препаратом GM-CSF для молодих хворих на гліоми 3-4 стадій. Пацієнти мають бути віком від 10 до 21 року. Вірус вводитимуть внутрівенно. GM-CSF покликаний заставити організм хворого виробляти більше моноцитів — певного типу клітин імунної системи. Очікується, що моноцити доставлять вірус з крові пацієнта в мозок. Більше інформації про дослідження >>>>
Пан Парні також стверджує, що вірус псевдочуми птахів (Newcastle disease virus), який, як очікується, має природні анти-ракові властивості, досліджують в Єрусалимському університеті (Hebrew University, Jerusalem). Я не знайшла досліджень, які б на сьогодняшній день набирали пацієнтів.
За словами пана Парні, в клініці Майо, де він працює, завершується перша фаза дослідження вірусу кіру для лікування рецидивів гліобластоми. Вчені використовували ослаблений вірус — той самий штамм, що застосовується при виготовленні вакцини проти кіру. Одній підгрупі хворих вірус вводили в мозок довкола місця видалення пухлини під час операції. Другій підгрупі робили біопсію, і вводили вірус через тонкий катетер, через п'ять днів видаляли пухлину, і досліджували її.
В ході дослідження виявили, що в пухлинах деяких пацієнтів вірус ділиться, що дає надію на результативне лікування, а в деяких — ні. Вчені підозрюють, що повільніший поділом вірусу всередині клітини пов'язаний з активністю генів викликаних інтерфероном, і зараз розробляють аналіз крові, який дасть можливість визначити, кому з пацієнтів може краще допомогти терапія вірусом кіру. Пан Парні стверджує, що говорити про доведену ефективність такого лікування ще рано, однак серед пацієнтів, в яких спостерігали активний поділ вірусу, був відгук на лікування. Вчені також спостерігали випадки позитивного ефекту вірусу кіру в лікуванні інших видів раку.

Онколітичні віруси та активація імунної системи

Після того як онколітичний вірус знищив клітину пухлини, її залишки підбирають дендритні клітини імунної системи, які доставляють їх в лімфатичні вузли, де презентують іншим імунним клітинам — Т-лімфоцитам. Активовані таким чином Т-лімфоцити впізнають клітини пухлини і можуть самі знищувати їх. Отже, крім того, що онколітичні віруси покликані напряму знищувати пухлину, в багатьох випадках вони ще й заставляють імунну систему боротися з нею.
Вчені вирішили піти на крок далі, і генетично змінити віруси таким чином, щоб вони цілеспрямовано активували імунну систему. З цією метою в віруси вбудовують гени, що сприяють запальним процесам (наприклад, IL-12, IFNg). В віруси можна вбудувати гени, які заставлять імунну систему реагувати на певні білки, специфічні для пухлини (наприклад, HIF-2a, SOX10, c-Myc). Такі методи лікування зараз досліджують на тваринах.
Запис вебінару >>>>
Читайте також:
Імунотерапія для лікування гліобластоми >>>>
Вакцини та онколітичні віруси в лікуванні гліом — резюме статті в журналі Oncology >>>>

Немає коментарів:

Дописати коментар

Яндекс.Метрика